Ormansızlaşmanın küresel iklim değişimi üzerinde etkili olmasının nedenini açıklayınız

Ormansızlaşmanın küresel iklim değişimi üzerinde etkili olmasının nedeni şöyle olabilir;

Ormanlık arazilerde var olan ağaçların Dünya’nın doğal dengesinin en önemli halkalarından bir tanesi olarak da görülmektedir. Doğanın işleyişi bakımından da ne kadar ön planda var olan bir unsur olduğu da görülebilmektedir. Ağaçların var olması ile beraber karbon emiliminin gerçekleştirilmesi işlemi görülebilmektedir. Sera gazlarını da emecek olan ağaçların küresel iklime bağlı değişimlerin engellenmesi de söz konusu olabilmektedir. Sıcaklığı dengeleyen nemliliği de düzenleyici etkisi vardır. Bu durum da ormanlık alanların yangınlardan kaynaklı olarak da yok olmasını dolaylı yoldan etkilemektedir.

 

Ormanların ekosisteme olan katkısı son derecede önemli bir yapıda var olmaktadır. Ekosistemdeki iklimlerin dengeli bir konumda yer almalarında da ön planda kendini göstermektedir. Aynı zamanda da dengeli yağış rejimlerinin ortaya çıkmasını da sağlayarak kuraklığın önüne geçmektedir. Havanın temizlenmesi ve hoş bir görünümün meydana gelmesi noktasında da ideal bir sonuç sağlamaktadır. Toprağın da beslenerek bitkilerin daha iyi gelişmeleri ormanların akabinde gerçekleşebilecek bir durum olarak görülmektedir. Ormanların varlığı tüm bu yararların bir döngü haline girmelerini de sağlayacak olan detaylar olarak adlandırılmaktadır.

 

Ormanların yangın ya da kesim gibi durumların akabinde azalması ciddi boyutta zararların meydana gelmesine neden olmaktadır. Atmosferdeki karbon miktarının artış göstermesi ağaçlar olmayınca engellenemeyecek bir durum olarak ifade edilebilecektir. Bu da sera gazlarının atmosfere ulaşarak ozon tabakasının incelmesine neden olacaktır. İklim değişiklikleri ve sıcaklıkların küresel olarak artmasının da temel sebebi olarak da görülebilecektir. Bu yüzden de insanların yaşantılarının ağaçların yoksunluğundan dolayı önemli bir zararın ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER