Oruç Tutmanın İnsana Ve Topluma Sağladığı Faydalar

Oruç tutmanın insana ve topluma sağladığı faydaları büyüklerinizle konuşarak fikirlerini defterinize yazınız.

Oruç tutmanın farklı pek çok yararı olmakla birlikte, bunlar hem bireysel hem de toplumsal alanda güzelleşmeyi ve hoşgörüyü sağlamaktadır. Ramazan ayında insanlar Allah’ı daha çok hatırladıklarından bilinçli bir şekilde, dini vazifelerinin farkına daha kolay varmaktadırlar. Bu da ahlaklarına yansımaktadır. Ayrıca sabırlı olmayı da öğreten oruç ibadeti, güçlükler karşısında insani bir duruş sergilemenin önemini de vurgulamaktadır.

 

Empati konusunda oruç önemli bir yere sahiptir. Sabah ezanından akşam ezanına dek yeme içmeden uzak kalmak, aç insanların neler çektiğini net bir şekilde anlattığından muhtaçlara yapılan yardımın bu ayda diğer aylara oranla fazla olması tesadüf değildir. Ayrıca her gün rahat bir şekilde ulaşıldığı için kıymeti bilinmeyen nimetlerin de değeri anlaşılmış olmaktadır. Toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın en çok olduğu aydır Ramazan. Çünkü sadece açlık ve susuzluk anlamına gelmeyen oruç, kötü davranışların hepsine sınır koyduğundan insanlar daha anlayışlı, daha dikkatlidir.

 

Orucun ruhsal faydalarının yanında fiziki faydaları da bulunmaktadır. Yıl boyu çalışmaktan dolayı yorulmuş olan mide ile boşaltım sistemi, bu ayda dinlenme fırsatı yakalar. Bu da vücudun daha sağlıklı ve sağlam olmasına yardımcı olmaktadır. Öte yandan orucun toplumsal iletişime de büyük yararları vardır. Ramazan ayına özel hazırlanan etkinliklerde, toplu iftarlarda, mukabelelerde yahut teravih namazı esnasında, daha önce birbirleriyle konuşmamış insanlar arasında bir diyalog kurulur. Bu aslında kalpten kalbe ulaşan güçlü bir bağ anlamına gelmektedir ve insanları birbirine yaklaştırır. Genel çerçevede bakıldığında, rahatlıkla orucun bireysel ve toplumsal mutluluğu arttırdığı söylenebilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER