Osman Bey’in Karacahisar’ı fethetmesi beyliğe ne gibi faydalar sağlamıştır?

Osman Bey’in Karacahisar’ı fethetmesi beyliğe ne gibi faydalar sağlamıştır? Yazınız.

 

Karacahisar kalesi tarihsel süreç içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Stratejik bölgeye hakimiyetin temsili olması ile fethedildiğinde bir çok fayda sağlamıştır. Osman Gazi her geçen gün arttırdığı gücü ile bölge tekfurları tarafından tehdit olarak algılanmış, Karacahisar Tekfuru ile bölge tekfurları arasında Osman Gazi’ye karşı ittifaklar kurulmuştur.

 

Kale fethedildiğinde;

  • İznik ile İstanbul ( Constantine ) arasında ticari yolların hakimiyeti Osmanlı Beyliğine geçmiş,
  • Osmanlı beyliğinin merkezi bir kaleye sahip olması ile belirli bir merkezden yönetilmesini sağlamış, bu sayede merkezi otoriteyi güçlendirmiş,
  • Kurulan karşı düşman ittifakına büyük darbe vurulmuş, ittifaklarının bozulmasını sağlamış,
  • Bölge tam bir savaş geline getirilerek Bizans valileri olarak da bilinen Tekfurlara karşı güç gösterisi olmuş,
  • Bölge için büyük değer olan merkezi ve stratejik öneme sahip Karacahisar kalesi ele geçirilmiştir.

 

Kalenin Osmanlı beyliğine geçmesinden sonra Osman bey Eskişehir’e yerleşmiştir. Osman Gazi’nin Karacahisar kalesinde kendi adına hutbe okutması ve sikke bastırması Osmanlının kuruluşu açısından bir temel teşkil etmekte ve bundan sonrası için oluşturulacak devlet geleneklerinin de devamını sağlamaktadır. Fetihle birlikte bölgede ki Türkmen beyliklerine namı yayılan Osman Gazi, yeni bir kurtarıcı olarak görülmüş Osman Bey’in etrafında toplanmaya başlamışlardır. Bundan sonrası için yapılanacak daha güçlü bir teşkilatlanma ile daha büyük fetihlerin kapısı aralanacak ve daha büyük savaşlar yaşanacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER