Osman Bey’in İpek Yolu üzerinde yer alan Bursa’yı fethetmek istemesinin sebepleri neler olabilir?

Osman Beyin İpek Yolu üzerinde yer alan Bursayı fethetmek istemesinin sebepleri neler olabilir? Yazınız.

 

Tarihsel süreçte büyük bir imparatorluğun kurucusu olarak adından sıkça söz ettiren Osman Bey yaptığı fetihlerle dönemin önemli merkezleri ele geçirmiş kuruluşun mimarı olmuştur. Geliştirdiği stratejik çalışmaları ile birer birer önem arz eden bölgeleri ele geçirme isteği hasıl olmuş bir çoğunu da hayatta iken gerçekleştirmiştir. Bu önemli merkezlerden bir diğeri ise Bursa. Sonra ki süreçlerde Osmanlı Devleti’nin 1366 yılına kadar başkentliğini üstlenecek bu şehir Osman Bey’in fethini planladığı, ipek yolunun üzerinde kurulu olduğu büyük bir şehir.

 

Maddeler halinde el alacak olursak ;

  • Üzerinde kurulu olduğu ipek yolu sayesinde ticari bir merkeze sahip olmak ve ekonomik gelişmişlik düzeyini arttırmak
  • Ticari olan ipek yolu sayesinde ekonominin yanı sıra siyasi bir güç haline gelerek bölgede sözünün geçerliliğini artırmak
  • Marmara denizine kıyısı olan Bursa’nın fethi ile Bizans’ın o bölgede ki gücünü kırmak istemesi

 

Osman Bey bu amaçlarını gerçekleştirmeyi başarmış ve Bursa 1303 yılında günler süren kuşatma sonucu teslim alınmıştır. Halk artan Bizans baskısından bunalmış olacak ki fetih sonrası bir çoğu Müslümanlığı seçip kendi yerleşim yerlerinde kalmayı, Osmanlı Beyliği himayesinde yaşamayı tercih etmişlerdir. Nedenleri sıralarken satır arasında da bilgi vermek gerekirse; Osman bey bölgeyi Türkleştirmeyi çok istemesi nedeni ve bu nedenden dolayı  sulh yoluyla Bursa’yı teslim alması halk tarafından kendisine karşı sempati uyandırmıştır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER