Osmanlı Devleti askeri alanda yenilikler yaparken niçin yabancı uzmanlardan yararlanmış olabilir?

Logo

Osmanlı Devleti askerî alanda yenilikler yaparken niçin yabancı uzmanlardan yararlanmış olabilir? Söyleyiniz.

 

Osmanlı devleti askeri alanda bazı yeniliklere gidilmesi gerektiğinde dışarıdan bir göz olan ve daha önce stratejik olarak farklı teşkilatlarda çalışmış yabancı uzmanların görüşlerine başvurmuştur. Bunun nedeni gelişen dünyaya ayak uydurmak ve sürekli gelim halinde olan silah sektöründen de kopmamaktır.

 

Yabancı uzmanlar, askeri ve bilim alanın da çağın ihtiyacına göre bilgi ve deneyime sahiptiler. Bu konu da profesyonel olarak eğitim almışlardı. Sadece askeri alanda değil bilim alanında da kendilerini geliştirmiş ve genel kültürlerini arttırmışlardı. Çağın problemlerine göre çözüm üretiyorlardı.

 

Osmanlı Devleti, askeri alanda yenilikler yaptığı dönemde ülke içinde birçok sorunla karşılaşıyor ve çözüm bulamıyordu. Halk kendi içerisinde anlaşmazlığa düşüyordu. Bu da askeri çalışmaları etkiliyordu. Bu yabancı uzmanlar sayesinde sorunlar çözülebilecekti.

 

Yabancı uzmanlar sadece teorikte değil pratikte de oldukça iyiydiler. Bu uzmanlar ileri seviye bir orduda görev yapmışlardı. Ordularının gelişmesinde büyük rol oynamışlardı. Bu deneyiminden Osmanlı Devleti de yararlanmak istedi. Osmanlı ordusu, bu uzmanlardan özel eğitim alabilecek ve ordunun güçlenmesi sağlanabilecekti. Uzmanların yetenekleri, ordudaki askerler de olacaktı. İleri görüşlülük, sorunlara çözüm bulabilme ve pratiklik özellikleri sayesinde bütün sorunlar kısa sürede çözülebilecekti.

 

Dış kuvvetlere karşı da güçlü bir donanma sağlanacaktı. Savunma ve saldırı teknikleriyle birçok zafer kazanılabilecekti.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER