Osmanlı Devleti’nde yeniliklerin daha çok askeri alanda yapılmasının sebepleri neler olabilir?

Logo

Osmanlı Devletinde yeniliklerin daha çok askeri alanda yapılmasının sebepleri neler olabilir? Yazınız.

 

Osmanlı Devleti, Ankara Savaşı ve İnebahtı Deniz Savaşı gibi savaşlar da büyük yenilgiye uğramıştır. Topraklarının çoğunu kaybetmiştir. Ordu dağılmış ve devlet kendi içerisinde birçok sorunla karşılaşmıştır. Diğer ülkelere ihtiyaç artmıştır. Bu da ekonomik ve siyasi açıdan Osmanlı Devleti’ni zor duruma sokmuştur.

 

Yeniçeri Ocağı’nda tarih boyunca birçok isyan ve ayaklanmalar olmuştur. Bu yüzden Yeniçeri Ocağı bozulmuştur. Yeniçerilerin ıslah edilmesinin de oldukça zor olması askeri anlam da birçok zorluk çıkarmıştır.

 

Belli dönemler de ordu çağın ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiştir. Ülke içinde ve dışında bir düzen sağlanamamıştır. Bu da ülke yönetiminde sorunlara neden olmuştur.

 

Bu nedenlerin hepsi bir ülkenin geleceği için çok önemlidir. Ülke kendi içerisinde sorunları çözemezse üretim yapamaz. Kendi ihtiyacını karşılayamaz. Savaş sırasında yenilgi alması durumunda topraklarını kaybeder ve ordu asker kaybeder. Donanma da ciddi zararlar olur. Bu sorunlar Osmanlı Devleti’nde çoğu zaman yaşandığı için yeniliklerin çoğu askeri alan da yapılmıştır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER