Osmanlı Devleti fethettiği yerlerdeki derebeylik yerine tımar sistemine geçerek hangi alanlarda gücünü arttırmayı amaçlamıştır?

Logo

Osmanlı Devleti fethettiği yerlerdeki derebeylik yerine tımar sistemine geçerek hangi alanlarda gücünü arttırmayı amaçlamıştır? Yazınız.

 

Osmanlı Devleti fethettiği yerlerdeki derebeylik yerine tımar sistemine geçmesi hem ekonomik hem de siyasi alanlarda birçok faydayı da beraberinde getirmiştir. Şöyle ki; Osmanlı Devleti fetih politikaları ile birlikte derebeylik sistemin terk etmiş ve o döneme kadar yaşanılan sömürgecilik anlayışını ortadan kaldırmıştır. Bununla birlikte hoşgörüye dayalı bir devlet sistemi getirerek herkesin eşitlik ve adaletten yararlanmasının da yolunu açmıştır.

 

Osmanlı Devletinin tımar sistemine geçişi bulunduğu coğrafyada topraklarını genişletmesini, ekonomik kalkınmanın hızlanmasını ve yapılacak olan seferlere istihbarat sağlanmasını da kolaylaştırmıştır.

 

Daha sonraki dönemde tımar sitemi Osmanlı Devletinin toprak politikalarının temel taşı olarak yerini almıştır. Tüm bunlarla birlikte derebeylik sisteminde tımar sistemine geçiş Osmanlı Devleti’ne şu faydaları da sağlamıştır:

 

  • Fethedilen ve daha sonra fethedilecek olan toprakların askerler eliyle işlenmesi sağlayarak o bölgelerin güvenliği sağlanmıştır.
  • Çevre bölgeler hakkında istihbaratın daha kolay toplanması sağlanmıştır.
  • Devlet memurlarının maaşlarının daha rahat bir şekilde ödenmesi için tarıma dayalı bir ekonomi politikası izlenmiştir.
  • Osmanlı Devleti tımar sistemiyle birlikte merkezi otoritesini her zaman güçlü tutmayı da başarmıştır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER