Demokratik devletlerde oy verme işlemi gizli yapılırken oyların sayılma işlemi açık yapılır. Bunun sebebi neler olabilir?

Demokratik devletlerde oy verme işlemi gizli yapılırken oyların sayılma işlemi açık yapılır. Bunun sebebi neler olabilir?

 

Demokrasinin en iyi yönlerinden biri olan yöneticilerin halkın oyla seçilmesi ilkesinden dolayı yapılan tüm seçimlerde oy kullanma işlemleri gizli olarak yapılmaktadır. Böylece kişilerin özgür iradeleriyle seçim yapmalarını ve istedikleri kişi veya partiye oy vermeleri sağlanır.

 

Demokratik devletler her alanda şeffaf olmak ve insanların hak ve özgürlüklerine saygı göstermek zorundadır. Özellikle düşünce özgürlüğü ve inandığını belli kurallar eşliğinde dile getirilmesi herkesin demokratik hakkıdır. Ancak özgür düşünce adı altında kanun dışı söylemler ve görüşlerin dile getirilmesi demokrasilerde de yasaklanmıştır.

 

Bunun dışında insanlar düşünce ve yaşam özgürlüklerini bağlayan her konuda kendi fikirlerini rahatça savunabilirler. Böylece hak, adalet ve özgürlük üçgeninde daha demokratik bir ortam oluşturulur.

 

Bu nedenle demokratik ülkelerde yapılan seçimlerde gizlilik ilkesi çok hassastır ve uygulanması demokrasinin temel ilkeleri arasında sayılır. Aynı şekilde hak ve adaletin sağlanması için verilen oyların herkesin gözü önünde açık bir şekilde sayılması verilen oyların geçerliliği açısından önemlidir. Oyların açık bir şekilde sayılması sayesinde ortaya çıkacak şaibelerde engellenmiş olur. Eğer oylar açık bir şekilde kullanılmış olsa ve gizli sayılsa burada demokrasiden söz etmek mümkün olmaz.

 

Bununla birlikte açık yapılacak oylama neticesinde kişiler kendilerini özgür hissedemeyecek veya bazı güçlerin etkisi altında kalarak istemedikleri yerlere oy kullanmak zorunda kalabilirler. Bu da ne Cumhuriyet’le ne de demokrasiyle kesinlikle bağdaşmayan bir uygulama olacaktır.

 

Demokratik devletlerde yapılan seçimlerde kullanılan oylar, seçime giren tüm parti temsilcilerinin gözetimi altında açılıp sayıldığı için çıkan seçim sonuçları en güvenilir ve en doğru sonuçları yansıtacaktır. Bu nednele Cumhuriyet’le yönetilen tüm demokratik devletlerde yapılan seçimlerde gizli oy kullanma ve açık oy tasnifi yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir