Oysaki, başka bir deyişle, özellikle, ilk olarak, son olarak

“Oysaki, başka bir deyişle, özellikle, ilk olarak, son olarak” ifadeleri sizce bir konuşma sırasında hangi amaçla kullanılır?

 

“Oysaki, başka bir deyişle, özellikle, ilk olarak, son olarak” gibi kelimeler konuşmada veya yazılı bir metinde düşüncemizi açıklamak ve o düşünceyi açarak vurgulamak için başka bir cümleyle bağlantı kurmak için kullanılır.

Örneğin; “oysaki” kelimesini bir düşünceyi açıklamak için kullanırız.

“başka bir deyişle” sözcüğünü ise, anlatılmak istenen şeyin farklı bir tarzda açıklamak ve eş anlamlı olarak kullanmaktayız.

“Özellikle” kelimesini de anlatılmak istenen düşüncenin önemini belirtmek için,

“İlk olarak” dediğimiz zaman söze en önemli detaydan başladığımız durumlarda,

“son olarak” sözcüğünü de anlatılan konu ve düşüncenin sonuç bölümünde yazıyı ve konuşmayı bitirmek istediğimiz zaman kullanırız.

 

Bu sözcüklere bir örnek verecek olursak;

Başımdan geçenleri yazıya dökmeyi çok seviyorum oysaki yazdıklarımı daha da kalıcı olabilmesi için bir kitap haline getirebilirim. Başka bir deyişle günlük olarak tutmak istediğim ve iç âlemimi yansıttığım satırlarımı kısa hikâyeler şeklinde yayınlamam da mümkün. Özellikle internet sitelerinde paylaşılmasını çok istiyorum, çünkü daha fazla kişiye ulaşabileceğimiz düşünüyorum. İlk olarak küçük sitelerde paylaşıp daha sonra okuyucu kitlesi yüksek olan sitelerde yayınlanması çok hoş olur. Son olarak da en popüler gazetelerde belki benim hikâyelerim de yayımlanır. Kim bilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir