Özgürlük ve sorumluluk kavramları arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

Logo

Özgürlük ve sorumluluk kavramları arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

 

Özgürlük sanıldığı gibi sınırı olmayan bir kavram değildir. Özgürlük dediğimiz de insanların zihin dünyasında sanki her şeyi her koşulda yapabileceklerine dahil bir yanılgı düşer. Özgürlük sınırları olan ve beraberinde de sorumluluk getiren bir olgudur. Sorumluluk alabilecek düzeye geldiğinizde ancak özgür olabilirsiniz.

 

Özgürlük, bir insanın hayatında yapmak istediklerini belirli ölçülerde gerçekleştirebilmesidir. İşin içinde insanın iradesi ve arzuları vardır. Sorumluluk dediğimiz de ise yapmak zorunda olduklarımız ve yapmadığımız takdirde de ceza alabileceğimiz davranışlardır, görevlerdir. Bu kavramları iradelerimizin,arzularımızın ve yapmak zorunda olduklarımız, yapmadığımız durumda ceza alabileceğimiz şeylerin kesişimden ortaya özgürlük alanımız çıkar. Kesişim noktası sorumluluğunu alabildiğimiz arzu ve isteklerimizle, irademizle gerçekleştirebilme imkanı sunar. Özün özü özgürlüğü sorumluluk takip eder. Kavramlar arasında doğrusal bir ilişki vardır. Özgürlüğümüz ne kadar artarsa sorumluluğumuz da o kadar artar. Aynı şekilde iradesi ve özgürlüğü elinden alınmış bir kimse sorumluluklarını da gerektiği gibi yerine getiremez.

 

Örneğin akıl ve biyolojik sağlığı yerinde olan insan reşit olduğu zaman evlenebilir. Evlenebilme özgürlüğüne sahiptir fakat eşine karşı sorumluluklarını evliliğin getirdiği sorumlulukları da yerine getirmekle sorumludur. Çocuklarının geçimini sağlamakla, sevgi ihtiyaçlarını karşılamak gibi şeylerle sorumludur. Aynı şekilde ehliyet alma özgürlüğüne sahip olan reşit bir insan trafik kurallarına karşı geldiğinde alacağı cezaları ödemekle sorumludur. Sorumluluk sahibi olamayacak yaşta olursa ya da arızi bir durum söz konusuysa mesela akli olgunluğu yeterli değilse bu özgürlük hakkı ona tanınmayacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER