Özgürlükle ilgili farklı görüşlerin olmasının nedenleri nelerdir?

Özgürlükle ilgili farklı görüşlerin olmasının sebepleri nelerdir?

Özgürlük çağlar boyu tartışılmış ve hala tartışılmakta olan konuların başında gelmektedir. Bunun nedeni ise kişilerin hayata bakış açılarının ve yaşam şekillerinin günden güne değişmesidir diyebiliriz. Geçmişte savaşlar, yıkımlar, kaoslar ve daha birçok karışıklıklar yaşanmış ve özgürlük kavramı başta filozoflar olmak üzere devlet başkanları tarafından da farklı açılardan dile getirilmiştir.

 

Aslında özgürlük kavramını tam olarak açıklamak mümkün değildir. Çünkü kişiden kişiye ve toplumdan topluma değişik tanımları yapılabilir. Özgürlük dediğimiz zaman “kime göre veya neye göre özgürlük” gibi sorularla karşılaşırız. Dini özgürlük, vicdan özgürlüğü, hak ve adalet özgürlüğü, düşünce özgürlüğü gibi kavramlara farklı verilebilecek birçok cevap vardır.

 

Örneğin, dini ve düşünce özgürlükleri İslam dini açısından farklıdır, Hristiyanlar için farklıdır hatta ateist olanlar için bambaşkadır. Bu nedenle de günümüze kadar farklı özgürlük anlayışları ortaya çıkmış ve bu anlayışlar çeşitli veciz sözlerle dile getirilmiştir.

 

Bu konuya daha da detaylandırmak gerekirse, örneğin eşcinsellerin evliliği bazı Avrupa ülkelerinde yasala olarak kabul edilirken başta Müslüman ülkeler olma üzere bir ahlak sorunu olarak algılanmakta ve yasaklanmaktadır. Ancak eşcinseller için bu durum özgürlüklerinin kısıtlanması gibi algılanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir