Sanat kuramlarını bilmek sanat eserlerine bakış açısını değiştirir mi?

Sanat kuramlarını bilmek, sanat eserlerine bakış açısını değiştirir mi? Değerlendiriniz.

Sanat kuramlarını bilmek her sanat sever için gerekli olmayabilir. Bu kuramlar ancak sanat dalları ile yakından ilgilenen sanat severler ve akademik çalışma yapanlar için önemlidir. Ancak tabi ki sanat kuramlarını bilmek karşımızdaki sanat eseri hakkında daha iyi yorum yapmayı ve farklı görüşler dile getirmememizi kolaylaştırır.

 

Örneğin bir etkinliğin veya yapıtın sanat yapıtı olup olmadığını belirlemek için belirli sanat kuramlarının yaklaşımlarındaki ölçütlere göre karar verebilir. Bu konu hakkında bilgisi olmayan kişiler karşısındaki eserin gerçekten sanat eseri olup olmadığı hakkında kesin ve doğru bir görüş bildirmesi zordur.

 

Sanat kuramlarını bilmek, o sanat esri hakkında detaylı bilgiler verdiği gibi yapıldığı çağa aitte birçok bilgiyi içinde barındırır. Bu nedenle sanat eserine karşı bakış açısı farklılık gösterebilir. Ama bu durum sadece sanat kuramlarını bilenler için geçerlidir. Yoksa sadece sanat eseri olarak bilinen bu eserleri hobi olarak takip edenler için bu durum söz konusu değildir.

 

Bunun için bir yapıtın sanatsal değeri var mıdır? Varsa hangi çağa aittir gibi tarihi bilgileri açıklamak ve sanat eseri hakkında diğer bilgilere ulaşmak ancak sanat kuramlarını detaylı bir şekilde bilmekten geçer. Ve son olarak diyebiliriz ki sanat kuramlarını bilmek sanat eserlerine karşı bakış açısını büyük ölçüde değiştirmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER