Ozon Tabakasının İncelme Nedenlerini Ve Bunun Canlılar Üzerindeki Olası Etkileri

Logo

Ozon tabakasının incelme nedenlerini ve bunun canlılar üzerindeki olası etkilerini çeşitli kaynaklardan araştırınız. Araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla tartışınız.

 

Ozon tabakasındaki incelmenin sebebi insanların havaya saldığı kimyasallardır. Bu kimyasal maddeler günlük yaşamda kullanılır ve ozon tabakasına zarar verir. Ozon tabakasının tahrip olmasına sebep olan kimyasal maddeler;

 

  • Kloroflorokarbonlar (CFC’ler): Genellikle klima sistemlerinde, buzdolaplarında, köpük üretiminde (mesela yataklar için), deodorant ve parfümlerde kullanılır.
  • Halonlar: Yangın söndürme aletlerinde kullanılır.
  • Metil bromid: Böcek ilacı olarak tarımda kullanılır.

 

Günümüzdeki teknolojik cihazlar ozon tabakasındaki incelmeyi saptayabilmektedir. Yapılan ölçümlerde Güney Kutbundaki incelmenin Kuzey Kutbuna göre daha büyük olduğu görülmektedir. Önlem alınmadığı takdirde, ozon tabakasındaki incelme daha da büyüyecektir. Bu incelme küresel bir sorundur. Ozon tabakasındaki incelmenin;

  • İnsanlara
  • Bitkilere
  • Hayvanlara
  • Havaya
  • Ozon’a

Karşı zararı vardır.

 

İnsan sağlığına etkileri: Deri kanserinin en büyük sebebi, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Melanoma ismi verilen kanser de ozon tabakasının tahrip olup artan UV radyasyonunun etkisiyle meydana gelir. Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma, görme yetisinin azalmasına ve sürekli körlüğe sebep olur. Katarakt da, göz merceği üzerinde oluşan ve görmeyi sınırlandıran sis perdesidir. Göz problemi pek çok nedenden dolayı meydana gelse de,  yapılan araştırmalarla artan ultraviyole ışınlarının gözlerde katarakta sebep olduğu görülmektedir. Uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın, insanlarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olduğu görülmektedir.

 

Bitkiler üzerindeki etkileri: Bitkiler gelişimlerini tamamlayabilmek ve büyüyebilmek için fotosentez yapar. Fotosentez sırasında ise bitkiler stomalarını açar ve CO2 alır, bu sırada gözeneklerden içeriye ozon girişi de olur. Stomalar ozondan korunabilmek için kapanırlar ve bu kapanma fotosentezin yavaşlayarak durmasına neden olur. Dolayısıyla, mitokondride enerji üretimi engellenerek bitki büyümesi yavaşlar. Bu durum da çiçek ve meyvelerin azalmasına, suyun verimli kullanılmamasına ve döngünün bozulmasına sebep olur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER