Pikniğe giden her insan doğada bir çöpünü bırakmış olsa burası nasıl bir yere dönüşür?

Logo

Pikniğe giden her insan doğada bir çöpünü bırakmış olsa burası nasıl bir yere dönüşür? 

 

Piknik yapmak her insanın çok hoşuna gider ve özellikle yaz aylarında fırsat buldukça gitmek ister. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanları doğaya ve yeşile olan özlemelerini bir nebzede olsun giderdikleri bu piknik alanlarından daha uzun süre faydalanmak istiyorsak buraların temizliğine çok özen göstermeliyiz. Nasıl bulmak istiyorsak öyle bırakmak buraları kullanan herkes için geçerlidir.

 

Ailece severek gittiğimiz bu piknik alanlarını, temiz tutmak ve zarar vermemekte bizim elimizde. Özellikle kabuklu yiyecekler, meyve ve sebze gibi piknikte tükettiğimiz gıdaların kabuklarını yanımızda götürdüğümüz çöp poşetlerine koymalıyız. Ayrıca ateş yakılması yasak olan yerlerde kesinlikle mangal yapmamalıyız. Eğer bu yasağı çiğneyerek ateş yakanları görürsek onları kibarca uyarmalıyız.

 

Tüm bu tedbirleri almazsak ve üzerimize düşeni yapmazsak çevre kirliliğinin artmasına neden oluruz. Ayrıca severek kullandığımız bu alanların bir çöp yığını olmasını kolaylaştırarak mikrop yuvası haline gelmesini de hızlandırmış oluruz. Çöp dağları oluşarak başta insan sağlığı olmak üzere doğada yaşayan tüm canlıların zarar görmesine ve hatta bazı canlı türlerinin neslinin tükenmesine bile yol açabiliriz.

 

Dünyada milyarlarca insanın yaşadığını düşünürsek ve her bir kişinin elindeki bir çöpü dünyaya bıraktığını varsayarsak dünyanın dengesi bozulacak ve yaşanmayacak bir hale gelecektir. Bu nedenle herkes kişisel olarak kendine düşen görevi yapmalı ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için elinden gelen gayretin en iyisini göstermelidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER