Pillerin geri dönüşümü diğer atık maddelerden neden ayrı yapılmalıdır?

Logo

Pillerin geri dönüşümü diğer atık maddelerden neden ayrı yapılmalıdır? Açıklayınız.

 

Günlük yaşantımızda hayatımızı kolaylaştıran birçok alet pil yardımıyla çalışmaktadır. İçerisinde bulunan bazı metaller sayesinde enerji üreterek bu enerji sayesinde birçok teknolojik aletin faaliyetlerini yerine getirmesini sağlamaktadır.

 

Kullanım süresi dolmuş ve atık pil olarak adlandırılan bu ürünler tıpkı kâğıt, cam, metal ve yağ gibi maddeler gibi geri dönüştürülebilir. Bunun için kullanım süresi tamamen bitmiş atık pilleri bir yerde biriktirerek bunları çevremizde birçok alanda yer alan atık pil kutularına atabilirsiniz. Burada biriken atık piller toplanarak Kocaeli ve Ankara’da yer alan ayırma tesislerine getirilir. Burada içerisinde yer alan maddeler göre ayrılan piller çatal kaşıktan cep telefonuna kadar birçok ürünün yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır. Tap-der tarafından ülkemizde gerçekleşen atık pilleri geri dönüştürme çalışmaları giderek yaygınlaşmaktadır. Okullarda yapılan seminer, kongre gibi faaliyetlerle yeni nesillere atık pillerin geri dönüşümünün ne kadar önemli olduğu anlatılmaktadır.

 

Her geçen gün bilinçlenen bireyler sayesinde daha çok atık pil toplanarak hem ham madde ihtiyacı karşılanmakta hem de atık pillerin çevreye verdiği zararlar önlenmektedir. Rastgele etrafa atılan piller içerisinde yer alan ağır metaller nedeniyle birçok çevre kirliliğine neden olmaktadır. İçerisinde yer alan cıva metalinin çok az bir miktarı bile canlıların ölümüne sebep olmaktadır.

 

Su döngüsü sayesinde yeryüzüne ulaşan sular toprağa karışmış olan pillerde yer alan kimyasallar nedeniyle kirlenmekte ve evlerimize çeşme suyu olarak gelen suyun zehirli olmasına sebep olmaktadır. Her alanda geri dönüşüm sonucu kullanılabilen piller diğer geri dönüşüm maddeleri ile aynı kaba konulduğunda tepkimeye girerek zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden pilleri ayrı olarak okul, belediye ve muhtarlık gibi alanlara yerleştirilmiş olan atık pil toplama kutularına atmalıyız.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER