Plastiklerden kaynaklanan çevre sorunlarının neler olduğunu kısaca açıklayınız.

Logo

Plastiklerden kaynaklanan çevre sorunlarının neler olduğunu kısaca açıklayınız.

 

Gündelik hayatta birçok alanda kullandığımız plastik malzemeler hem sağlığımıza hem de çevreye oldukça ciddi zararlar vermektedir. Doğaya atılan bir plastik suda 400 yılda çözünürken kara üzerinde yaklaşık olarak 1000 yılda çözünmektedir. Çözünme sırasında plastik maddelerden etrafa yayılan kimyasallar taş ve toprak aracılığıyla doğaya karışmaktadır. Bu kimyasallar su döngüsü sayesinde yeryüzüne tekrar dönen içme sularımıza ve bu sularla sulanan gıda ürünlerine karışarak sağlığımızı ciddi oranda tehlikeye sokmaktadır.

 

Dünya üzerinde yer alan plastik ürünlerin yalnızca %1’i geri dönüştürülürken geri kalan %99’luk kısmı doğada kalmaktadır. Yapılan bir araştırmada birçok alanda kullanılan plastik poşetler bizler tarafından yaklaşık 12 dakika kadar kullanılmakta ve bu kadar bir zaman için doğaya büyük bir zarar vermektedir. Her yıl yaklaşık 100 binin üzerinde hayvan insanlar tarafından doğaya bırakılan plastik maddeler nedeniyle yaşamını yitirmektedir. İsrail, Meksika, Kenya, Hindistan ve Fransa gibi ülkelerde plastik poşet kullanımı tamamen yasaklanmış ve ortaya çıkacak olası zararların önüne geçilmiştir.

 

Türkiye hariç diğer Avrupa ülkelerinin hemen hemen hepsinde doğada çözünebilen plastik maddeler kullanılmaktadır. Plastik poşetler ise sadece parayla satılmaktadır. Plastik kullanımı azaltılarak yılda yaklaşık 1 milyon varil petrol tasarrufu yapılmaktadır. Bu sayede hem çevreye verilen zarar azaltılmış olur hem de enerji tasarrufu yapılabilir. Petrolde %93 oranında dışa bağımlı bir ülke olduğumuz düşünüldüğünde plastik kullanımı ülke ekonomisine de büyük oranda zarar vermektedir.

 

Hayvanların yeryüzünde plastik kullanımı yüzünden yok olması, içtiğimiz su ve yediğimiz besinlerin içerisine karışan kimyasallar plastiklerin ne kadar zararlı olduğunu göstermektedir. Bu yüzden bireysel veya toplum olarak plastik kullanımı konusunda hassas davranmak bütün canlıların sağlığı ve Dünya’nın geleceği için çok önemlidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER