Resmi kurumlara başvuru sırasında T.C. Kimlik Numarası, telefon numarası istenmesi bize ne gibi sorumluluklar yükler? Yazınız.

Logo

Birçok başvuruda T.C kimlik numarası ve telefon numarası istenmektedir. Herhangi bir alışveriş sitesine üye olurken bile bu bilgilerin istenmesi normal karşılanıyorken resmi kuruluşlarda yapılacak olan başvuru ve kayıt için de verilmesi çok doğaldır. Her başvuru bir kayıt niteliğindedir. Kaydı kimin yaptırdığı, ne için yaptırdığı gibi bilgiler de sisteme bildirilmelidir. Resmi kuruluşlar karşısında bu bilgileri vermek sizi tanımlayacak olan nitelikte bilgilerdir.

 

Devlet ve nüfus kayıtlarında bizim kim olduğumuzu ve nasıl ulaşılabileceğimizi gösteren bu bilgiler bize mutlaka çeşitli sorumluluklar yükleyecektir. Başlıca müracaat sahibinin kim olduğu konusunda ve işlemlerin ilerletilmesi sürecinde muhatap olarak bir sorumluluğumuz olacaktır. Ayrıca devlet kurumlarına gereksiz başvuru yapılmaması ve devlet görevlilerinin meşgul edilmemesi için asılsız müracaatların önüne geçmektedir. Bilgi paylaşımının istenmesi asılsız ihbarlar ve gereksiz müracaatların kesilmesini sağlamıştır. Böylece başvuru, başvuru sahibinin sorumluluğundadır. İletişim numarasının istenmesi ile sizinle irtibat kurulabileceğinin göstergesidir. Telefonlarınızın ulaşılabilir olması da sorumluluklar arasındadır. Devlet ya da devlet kurumları tarafından resmi muhatap kabul edilmek de sorumluluk almak oluyor.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER