Sabır Acıdır Meyvesi Tatlıdır Atasözünde Ne Anlatılmak İstenmiştir?

“Sabır Acıdır Meyvesi Tatlıdır” Atasözünde Ne Anlatılmak İstenmiştir? Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

Hayatımız boyunca karşımıza çıkan zorluklara karşı direnç göstererek bu zor zamanların bekleyerek üstesinden gelmek “sabır” olarak ifade edilmektedir. Sabır sahibi olan kişi, güçlükler karşısında herhangi bir şikayette bulunmadan, bu güçlüklere karşı sükûnetle mücadele eder. Her ne kadar zor zamanlar çok zor geçse de mutlu günlere kavuşmak adına bu kara günlerin ardında aydınlık günlerin beklediğini de unutmamak gerekir.

 

Sabırlı olmak, hayata güçlü ellerle tutunmuş insanların ulaşabileceği büyük bir erdemdir. Zira sabırlı kişiler, karşılarına çıkan zorluklarla mücadele ettikten sonra er ya da geç istediklerine ulaşarak bu zor günlerin karşılığını muhakkak alırlar. Bundan dolayı yaşadığımız acılara isyan edip karamsarlığa düşmeden güzel günlerin geleceği ümidini yitirmemek gerekmektedir. Çünkü sabır gösterilen her zorluğun mükâfatı belki de çekilen sıkıntıların da çok üstünde bir mutluluk ve huzur verebilecektir. Bunun yanı sıra elde edilen büyük başarıların altında yatan en önemli unsur da yine sabırdır. Bu büyük başarılara imza atmak için önümüze çıkan zorluklara göğüs gerebilmeli, yolumuza bu azimle devam edebilmeliyiz.

 

Özet olarak ifade etmek istediğimiz şudur ki; hayatta yaşanan olumsuzluk ve aksiliklerin tümü biz insanlar içindir. Hiç umulmadık bir durum ile karşı karşıya kalındığında hemen öfkeye kapılmamalı, sakin bir kafayla derinlemesine düşünülerek durum değerlendirmesi yapılmalı ve bir süre beklenmelidir. Zorluklara karşı sabır göstermek her ne kadar insanlar için güç bir durum olsa da sonuçları her zaman için çok güzel ve mutluluk vericidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER