Sahipsiz olan memleketin batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır. dizelerinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatınız.

Mehmet Akif Ersoy’un “Sahipsiz olan memleketin batması haktır. / Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.” dizelerinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatınız.

Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif Ersoy’un esas mesleği veterinerliktir. Ancak vatanın içinde bulunduğu mücadelenin içerisinde şair kimliği ile ön plana çıkmış ve İstiklal Marşı’nın yazarı olarak bilinen milli şair vatan şairi ünvanını almıştır. İstiklal Marşı’nı kaleme aldıktan sonra da Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın diyecek kadar vatanını seven ve vatanı için mücadele eden bir insandır.

Sürgün yılları ve milli mücadeleye verdiği destekleri ile her daim milletin onur ve gurur kaynağı olacak Akif, milletin kurtuluşunu içinde saklayan dizlerinde şairi olmuştur.

Sahipsiz olan memleketin batması haktır

Sen Sahip olursan bu vatan batmayacaktır, dizelerinde

Mehmet Akif Ersoy vatanın kurtuluşu ve refahı için millete düşen görevden ve milletin sorumluluklarından bahsetmektedir. Eğer millet toprağının sahipsiz ve savunmasız olarak bırakırsa elbette düşmanları ve o toprakta gözü olanlar türlü sebep ve bahanelerle millete zulüm edecek ve milletin batması için çaba gösterecektir. Her devirde ve her olayla mutlaka bir hain ortaya çıkacak ve mevcut düzeni bozmak isteyecektir.

Ama millet, vatanının kıymetinin ve önemini bildiğinde onu canı pahasına da olsa koruduğunda ve kolladığında vatanın birliği ve bütünlüğü asla bozulmayacak ve vatan ilelebet hür ve bağımsız olarak milletinde kalacaktır.

 

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER