Sanat Konulu Bir Deneme

Defterinize “sanat” konulu bir deneme yazınız. Yazınızı yazım ve noktalama yönünden düzenleyip arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Sanat nedir?

Herkes sanatın ne olduğu hakkında konuşur yazar ve çizer ama gerçekten sanat nedir?

Eflatun’un da dediği gibi sanat sadece bir taklit midir ve yanlış mıdır sanata dair bir şeyler inşa etmek? Ya da öğrencisi Aristo’nun dediği gibi sanat taklit ederken insanın kendisini de işin içine koyması ve yaratıcı olması mıdır?

Tarihin he r alanında sanatın ne olduğu neden yapıldığı ve neden bu kadar ateşli tartışmalara sebep olduğu konuşulup durmuştur.

Sanat bana göre ifade etmenin güzel şeklidir.  Bir şair sanatı ile bir çiçeğin güzelliğini anlatırken sizi o çiçeğe hiç görmeden âşık edebilir.

Bir ressam bir resimde sizin hayal ederken büyülendiğiniz renkleri tuvalinde karşınıza çıkarabilir.

Sanat her şeyde yaşayan canlı bir oluşumun ta kendisidir aslında. Yemek yapmak güzel konuşmak, güzele dair olan ve hayata katılan her şey sanatın bir parçası ve sanatın yaşamasını sağlayan can damarlarıdır.

Sanatı anlamak için, illa büyük hacimli kitapların altında kuramların içinde savaş vermeye de gerek yoktur aslında.  Sanat gözünüzle gördüğünüz her canlıda kendini göstermektedir.

Arif olan anlar sözünün belki de bu anlayışla ilgisi vardır.

Bakmakla görmek arasındaki farkta sanatın ışıkları vardır bir taraftan.  Bakmak için göz gerekse de görmek için gönül gerekir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER