Birine yardım etmek isterken ona zarar verdiğiniz anlar oldu mu?

Birine yardım etmek isterken ona zarar verdiğiniz anlar oldu mu? Yazınız.

 

Birine yardım etmek isterken zarar verdiğim zamanlar oldu. Çocukken düşmesin diye kardeşimi elinden tutarak he r yere götürürdüm ve kardeşim buna öylesine alıştı ki büyüdüğünde de bunu yapmam gerektiğini düşünerek elinin tutulmadığı zamanlarda kendini yalnız hissetmeye başladı ben ona yardım etmeye çalışırken aslında tek başına yürüyebilme gücünü ondan almış oldum.

 

Hayatlarımızı yaşarken birbirimize belli başlı konularda yardımcı olmaya çalışıyoruz özellikle annelerimizin bu konuda sonsuz bir sabrı ve isteği var her şeyi bizim yerimize yapmak isterler ve genel olarak da yaparlar.  Evinde kendi ihtiyaçlarını tamamen kendi gideren yaşadığı ortamı temizleyen pek az insan vardır çünkü anneler çocukları ve ailesi için bütün bunları gerçekleştirir.  Ama yardım etmek ve hayatı kolaylaştırmak dışında yapılan hata şudur ki kişiler veya çocuklar işleri sürekli yapan kişiye bilmeden de olsa bağımlı hale gelirler. Bu yardımın doğuracağı en basit zararlardan ve yine en tehlikeli zararlardan biridir.

 

Hayatlar tekilleştiğinde yani herkes kendi hayatını inşa etmeye başladığında ise annenin her işi yapması birey olmaya çalışan çocukların hayat karşısında zorlanmasına sebep olur anneler bunu sevgiyle ve şefkatle gerçekleştirirken elbette bunlara sebep olacağını fark etmezler.

Sadece anneler değil yetişkin bireylerin çoğu zaman düştüğü bir hatadır bu.

Bireylerin birey olmasını etkileyen en önemli unsur basit ilerden başlayarak kendiişlerini kendileri yapmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir