Şehirler Veya Kırsal Alanlar Hangi İşlevsel Özellikler Bakımından Birbirinden Ayrılmaktadır?

Öncelikle ekonomik açıdan çok net işlevsel ayrım görülmektedir. Temel ekonomisinde balıkçılık, ormancılık, tarım ve hayvancılık olan yerleşmelere kırsal yerleşme denmektedir. Aynı zamanda bu bölgelerde belirdi düzeyde turizm ve madencilik faaliyetleri de sürdürülmektedir. Nüfus bakımından da farklılığı gayet açık olan her iki alanda bu ölçüt ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Şehirler veya kırsal alanlar arasındaki farklılıklar bu yüzden karşımıza çıkmaktadır. Kırsal alanlar da kendi içinde nüfus büyüklüğü, kurulduğu yer, dokusu, yerleşme planı ve ekonomik işlevi olarak sınıflandırılır.

Nüfus Büyüklüğü Farklı Kırsal Yerleşme: Köy ile şehir arasında kalmış, geçiş özelliğine sahip yerleşim yeridir.  Nüfusu 2 bin ila 10 bin arasında olması kabul görür.

 

Şehirler veya kırsal alanlar arasındaki farklılıklar bizlere Coğrafya bilim dalında yeni bir bakış açısı ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla şehir hayatı ile kır yaşamı arasında ufak nüans farklılıkları göze çarpabilir. Bunlardan söz etmek gerekirse; genel olarak kırsal alanların hatta daha küçük yerleşim bölgelerinin sayısının çok olması bir takım problemlere sebep olabilir. Örnek vermek gerekirse ulaşım, güvenlik, sağlık ve eğitim konularında aksamalar meydana gelebilir, bu da o bölgelerde yaşayan insanların zor zamanlar geçirmesine neden olabilir.

Şehirler veya kırsal alanlar arasındaki farklılıklar her geçen gün azalsa da başka boyutları da vardır.  Kırsal yerleşimlerin sınıflandırılması ile ilgili olarak kullanılan ölçütlerden diğeri de ekonomik faaliyet türüdür. Benzer özellikleri pek görülmeyen şehir ve kırsal alanlar kendi ölçütlerinde her türlü birbirinden işlevsel, görsel, ekonomik olarak birbirinden ayrılır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER