Serum nedir? Ne amaçla kullanılır?

Logo

Serum nedir? Ne amaçla kullanılır? Aile hekiminizle röportaj yapınız. Çalışmanızı arkadaşlarınızla paylaşınız.


Tıp alanında sürekli olarak kullanılan serum insan vücudunda mikroplara karşı bağışıklık sağlamaktadır. İçerisinde insan vücudunun ihtiyaçlarını karşılayabilecek ölçüde bir çok madde bulunmaktadır. Peki serum nasıl elde edilir?

 

Serum at ve sığır gibi hayvanların kanından elde edilmektedir. İçerisinde hastalıklara ait mikropların yer aldığı aşı önce serum elde edilecek olan hayvanın vücuduna enjekte edilir. Hayvan vücudu bu mikroplara karşı onları yok edilebilecek güçte olan antikor üretir bu antikorlar ise hayvanın kanında yer almaktadır.        Bu özelliklere sahip kan hayvan vücudundan zarar verilmeden alınarak içerisinden serum için kullanılacak kısmı ayrılır. Bu serum ise insan vücuduna bağışıklık sağlamak amacıyla kullanılır.

 

Bu serumlardan kazanılacak olan bağışıklık uzun süreli olmadığından bunun yerine hastalıkların tedavisinde veya ameliyat sonrasında besin tüketemeyen insanlara gerekli vitaminlerin verilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Sizde evinizde birkaç kolay yöntemi kullanarak serum elde edebilirsiniz.

 

Daha önceden kaynatılarak soğutulmuş bir litre kadar suya bir çorba kaşığı tuz, bir çorba kaşığı şeker ve bir çay kaşığı kadar karbonat ekleyerek serum elde edebilirsiniz. Bu serumu ishal ve kusma gibi durumlarda vücut direncinizi yükseltmek amacıyla kullanabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz serumu biraz daha farklılaştırarak başka hastalıkların tedavisi için de kullanabilirsiniz. Bu sayede çok acil durumlarda hastaneye gidemiyorsanız evde hazırladığınız serum sayesinde hastalıkları kolayca atlatabilirsiniz.

 

Aşı ile serum çoğu kez karıştırılmaktadır. İki madde arasında çok büyük farklar bulunmaktadır. Aşılar içerisinde kuvveti zayıflaştırılmış mikroplar bulunmaktadır. Bunlar insan vücudu içerisine girerek antikor oluşturulmasını sağlamaktadır. Bu antikorlar sayesinde vücut dışarıdan başka yollarla girecek olan virüslere karşı bağışıklık kazanmaktadır. Serum da ise bu antikorlar farklı canlının vücudundan alınarak insan vücuduna enjekte edilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER