Sicilya ve Kapadokya ile ilgili bilgileri okuyunuz.

Logo

Sicilya ve Kapadokya ile ilgili bilgileri okuyunuz. Buraların yerleşim yeri olarak seçilmesinin sebeplerini aşağıdaki nokta ile belirtilen boşluklara yazınız.

 

Eskiden göçe olarak yaşayan birçok topluluk daha sonra yerleşik düzene geçerek devletlerini kurmuştur. Kendilerine yeni bir devlet kurmak için çıkan bu topluluklar halkın huzurlu ve rahat yaşayabilmeleri için en uygun yerlerde yaşamayı tercih etmişlerdir. Bu yerleşim yerlerinden biri de Sicilya ‘dır. Diğer bir bölge ise Kapadokya’dır.

 

Sicilya’nın yerleşim yeri olarak seçilmesinin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

Özellikle Cilalı Taş Dönemi denen Neoltik dönemde insanlar daha çok deniz kıyısına yakın yerlerde yerleşmeyi uygun görmüştür. Bunun nedeni ticaretin deniz yollarıyla yapılmasıdır diyebiliriz.

 

Özellikle Akdeniz kıyısındaki adalar o dönemde en hareketli denizyolu ticaret bölgesiydi. Sicilya’da Akdeniz’deki adalardan biri olduğu için insanlar Sicilya’yı yerleşim yeri olarak seçmiştir.

 

Kapadokya’nın yerleşim yeri olarak seçilmesinin nedenleri ise şunlardır:

Kapadokya Bölgesi Kızılırmak nehrinin kıyısında yer alan ve Türkiye’nin en büyük ikinci su havzasının bulunduğu bölgedir. Ayrıca İpek yolu gibi çok önemli bir ticaret yolunun da tam üzerinde yer alıyordu.

 

Kapadokya’nın yerleşim yeri seçilmesinin en büyük etkenlerinde biri de işte bu su kenarında olması ve ticaret yollarına ulaşımın kolay olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü insanlar hem ekonomik hem ticari hem de beşeri ihtiyaçlarını bu tür yeryüzü şekilleri uygun olan bölgelerde yaşayarak hayatlarını daha rahat ve sorunsuz yaşamaya başlamıştır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER