Kadınlar Osmanlı toplumunda hangi faaliyetlerde bulunmuşlardır?

Logo

Kadınlar Osmanlı toplumunda hangi faaliyetlerde bulunmuşlardır?

 

Türk tarihine bakıldığında kadınların sosyal hayat ve devlet siyasetinde önemi katkıları olduğunu görmek mümkün. Osmanlı döneminde kadınlar özellikle devletin kuruluşunda çeşitli el sanatları ile ilgilenerek hem ekonomiye hem de hem de kendi ailelerine büyük katkılar sunmuştur. Savaş zamanlarında da askerlere her açıdan yardım eden kadınlar, sağlık, ordunun giyimi kuşamı ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olmuşlardır. Daha o zamanlar kurdukları sivil toplum örgütleriyle devlete yardım etmeleriyle birlikte yoksul halkın ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da destekleri büyüktür. Ayrıca savaşlarda yeri geldikçe bulundukları bölgeleri korumak için ellerinden geleni yapmışlardır.

 

Kadınlar her türlü düşüncelerini dile getirmekten çekinmemiş, hem sosyal, hem ticari hem de siyasi hayat içinde her zaman kendilerine bir yer edinmişlerdir.

 

Büyük savaşlarda erkeklerin çoğunun savaşa gitmelerinin ardından, demircilik ve nalbantlık gibi ağır işlerde kadınlar kendi maharetleri göstermişler ve ellerinden her şeyin geldiğini bir kez daha ispatlamışlardır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER