Sınıf Başkanının, Yardımcılarının ya da Sınıf Nöbetçisinin Görevlerini Yapmaması ve Birbirlerinin Görev Alanında Müdahale Etmesi Durumunda Neler Yaşanabilir?

Sınıf Başkanının, Yardımcılarının ya da Sınıf Nöbetçisinin Görevlerini Yapmaması ve Birbirlerinin Görev Alanında Müdahale Etmesi Durumunda Neler Yaşanabilir?

Toplum hayatının düzenli olabilmesi ve insanların birbirleri ile uyum içerisinde yaşayabilmesi için toplumda uygulanması gereken belirli kurallar bulunmaktadır. Kurallar düzenin sağlanabilmesi için önemlidir ve toplumun en küçük biriminde dahi uygulanmaktadır. Okullarımız ve sınıflarımız, en çok vakit geçirdiğimiz ve birbirimizle yakın ilişkiler içerisinde bulunduğumuz yerlerdir. Sınıfın işleyişini sağlayabilmek adına sınıf başkanı ve sınıf başkanına yardım etmesi konusunda da sınıf başkanı seçilmektedir. Aynı zamanda, sınıfın anlık isteklerinin belirlenmesi ve bunların temin edilmesi de sıra usulüne bağlı olarak nöbetçinin görevidir.

 

Kuralların uygulanması adına, seçilen her bir görevlinin görevini layığı ile yerine getirmesi ve bir diğerinin görev alanına karışmaması son derece önemlidir. Sınıf başkanının nöbetçinin görevini üstlenmesi ya da nöbetçinin görev alanına müdahale etmesi, sınıf içerisinde karışıklık çıkarır. Aynı şekilde sınıf başkan yardımcısının aslında sınıf başkanına yardım etmesi gerekirken başkanın verdiği görevlere uymaması da bütün sınıfa örnek teşkil edeceğinden dolayı, sınıf içerisinde düzen sağlanamaz. Bu da sınıfın düzensiz olmasına neden olur. Arkadaşlık ilişkileri bozulabilir, sınıfta hoş olmayan kavgalar yaşanabilir, sınıf bu durumda öğretmenden ceza alabilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER