Sınıfınızda Başkanlık Seçimleri Nasıl Yapılıyor? 

Sınıf başkanları genel olarak sınıflarda kontrolü sağlamak amacıyla seçilir. Sınıfta arkadaşlarına ve öğretmenlerine yardımcı olarak liderlik yapabilecek kişilerden seçilmelidir. Okulun ve sınıfının düzeninden ve arkadaşlarının davranışlarından sorumlu olan öğrencilerdir.Sınıfta oluşabilecek olumsuz davranışlarının önüne geçerek, düzen sağlamalıdırlar.

Başkanlık seçimleri sınıflarda gerçek bir seçim havasında geçmektedir. Aday olacak öğrenciler öncelikle kendilerini arkadaşlarına olumlu bir şekilde tanıtmalı ve yapacağı olumlu gelişme ve değişimleri uygun bir dille aktarmalıdır. Bunu yaparken yalan söylemekten kaçınmalıdır. Adaylar seçimlerden önce kendilerini seçecek olan arkadaşlarına kendilerininin seçilmesi halinde, ne gibi değişikliklerin olacağından bahsetmeli ve onları ikna edebilecek direnci göstermelidir. Öncelikle adayların arkadaşları içerisinde sevilen bir kişilik olmaları, onları bu yarışta ön plana çıkaracaktır. Seçimler gizli oylama sonucu yapılmalıdır ve sonuçlar ise herkesin gözü önünde açılmalıdır.

 

Aday olan öğrenciler kendilerini tanıtma işleminden sonra ayağa kalkar ve sınıf tahtasında oylamayı beklerler. Seçmen öğrenciler kendi tercihleri sonucu istediği adaya oy verirlerr ve oylama işleminin bitmesinin ardından öğrenciler yerlerine oturarak sonuçları beklerler. Görevli seçilen öğrenciler ve sınıf öğretmeni tarafından tarafsızca sayılan oylar sonucu en çok oyu alan öğrenci, sınıf başkanlığı görevine getirilir. Sonuçların açıklanmasının ardından arkadaşları tarafından tebrik edilen sınıf başkanının, bundan sonraki görevi ise arkadaşlarına ve öğretmenlerine verdiği sözleri tutarak devam etmesidir. Bu seçimler bizleri daha küçük yaşlarda demokrasi adına bilinçlendirerek güçlendirmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER