Siz de XIX. yüzyılda yaşayan bir devlet adamı olsaydınız ekonomik ve sosyal hayat için hangi yenilikleri yapardınız?

Logo

Siz de 19. yüzyılda yaşayan bir devlet adamı olsaydınız ekonomik ve sosyal hayat için hangi yenilikleri yapardınız?

 

19. yüzyıl döneminde Osmanlı imparatorluğu giderek gerileyen bir dönem yaşıyordu. Bu dönemde devlet yönetiminde olsam, öncelikle gerilemeyi durdurmak için çalışır ve yenilik getirecek şeyler yapmaya çalışırdım. Bu dönemde bir devlet adamı öncelikle ekonomik yenilikler yapmalıdır. Ülkenin ekonomisi sağlam bir yapıya sahip olmadıkça diğer imkânlara da ulaşılamaz.

 

Ekonomiyi güçlendirmek için Avrupa’da olduğu gibi makineler ve fabrikalar inşa edilmesini sağlardım. Ekonomi tesisleri ve fabrikalar ile daha çok insanın çalışması ve ekonominin güçlenmesi sağlanırdı. Sonrasında daha iyi bir ülke için eğitime değer verirdim. Yeni okullar açarak, sanat ve bilim adamları yetişmesini sağlardım. Bu sayede daha çağdaş ve yeni bir ülke sağlardım.

 

Bunun için meslek eğitimlere ağırlık vererek nitelikli mühendis, doktor ve mimar yetişmesini önünü açardım. Ayrıca daha iyi eğitim almaları için zeki ve yetenekli öğrencileri yurt dışına göndererek orada yetişmelerini ve öğrendiklerini ülkelerine geri dönerek hayata geçirmelerine destek olurdum.

 

İnsanların imkânlara ulaşması, hayatın kolaylaşması ve daha rahat yaşaması için çalışırdım. Bu nedenle demiryolu ve denizyolunu geliştirip, daha kolay hale getirirdim. Özellikle adalet ve tıbbın gelişmesi için bilim ve eğitime değer verir, daha fazla imkân sunardım.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER