Sizce çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir?

Logo

Sizce çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir? Düşüncelerinizi nedenleriyle söyleyiniz.

 

Okulun akademik bilgileri genişletmek için en doğru yer olduğu gerçektir. Ancak, yaşam hakkında bilgi edinmek için, seyahat etmekten daha fazla tecrübelerinizi zenginleştirici bir fırsat yoktur. Tanıştığınız insanlar, gördükleriniz, değerli yaşam dersleri sağlar; çünkü bizzat her şeyi yaşarsınız.

 

Seyahat etmek sizin rahatınızı, konfor alanınızı zorlar. Yani bildiğiniz, aşina olduğunuz bir ülkede, bir şehirde, kendinizi güvende hissettiğiniz ortamlarda; kültürünü ve dilini bildiğiniz insanlarla birlikte yaşamaya devam etmek yerine seyahatte, gittiğiniz yerlerde tanımadığınız başka ülkeleri, şehirleri, başka kültürleri, dilleri deneyimlersiniz. Bu sizi güvenli ortamınızdan uzaklaştırır ancak bu deneyim sizi keşfetmeye iter ve kendi ayaklarınız üzerinde durmak için fırsat yaratır.

 

Seyahat macerası kitaplarda gördüklerinizden, okuduklarınızdan daha fazla detayı tecrübe etmenizi ve böylelikle öğrenmenizi sağlar. Mesela bir kültürün genel özelliklerini okuyarak öğrenebilirsiniz, ancak o ülkeye seyahatiniz kültürünün kaleme alınmamış dilindeki nüanslardan tutunda, yemek kültürlerindeki detaylara, gelenek göreneklerine, adetlerine, ilişkilerine kadar pek çok başlığın ipuçlarını keşfetmenize fırsat verir.

 

Yaşanılan her seyahat yeni insanlar tanımanız ve onlardan öğreneceğiniz şeyler anlamına gelir. Her birey bir hikayedir, bir temsilcidir; tanıştığımız farklı ülkelerden, kültürlerden insanlar okuduklarımızdan daha fazla şeyi anlatarak, göstererek, yaşatarak bize öğretirler. Seyahat etmek aynı zamanda bireysel gelişimimiz için de önemlidir; zaman planlaması, planlama ve organizasyon, kendine güven, kendini ve yapabileceklerini keşfetme, çok bilen birey olma vb. kazanımlar sağlar. Seyahat ederek değerli öğrenme deneyimleri yaşarız.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER