Gezi yazılarında görsel kullanımı ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Logo

Gezi yazılarında görsel kullanımı ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

 

Seyahat etmek aslında görme kapasitemizle, görsel hafızamızla yakından ilişkilidir. Gezi yazılarında yazarın kağıda döktüğü gördükleri ve tecrübeleri, okuyucunun okuduğundan anladıkları ve hayal ettikleri ile anlam kazanır.

 

Yüzyıllar boyunca gezi yazılarının eskizler, suluboyalar, gravürler, fotoğraflar, film, günümüzde dijital fotoğraflar vb. ile desteklenmesine gerek duyulmuştur; bunun nedeni de güvenilirliği sağlamaktır. Modern çağın başlarında seyahat yazıları yazan kaşifler, tüccarlar, filozoflar ya da bilim adamları yazılarında gördüklerinin gerçekçiliğini kanıtlamak üzere kara kalem çizimlere, haritalara yer vermişlerdir. Tarihte bazı örneklerde yazarların, özellikle egzotik yerler hakkında yazdıkları gezi yazılarında, dikkat çekmek, oraları cazip kılmak için abartılmış illüstrasyonlara yer verdiklerini de görürüz.

 

Yazılı anlatım ile görsel anlatım ilişkisi,  bilgi ile ikna arasındaki bağa dikkat çeker.Yazar gözlemlerinin, deneyimlerinin doğruluğu hakkında okuyucusunu ikna etmek için, bunları destekleyen görsel bir malzemeye ihtiyaç duyar.Seyahat yazılarında görsel kullanımı nesnelerin( tarihi yerler, binalar, manzaralar, yiyecekler vb. ), öğelerin, işaretlerin, insanların, hayvanların vb. görüldüğünü onaylar nitelik taşır. Gezi yazılarında kelimelerle resimlerin ilişkisini görmek okuyucuyu geliştirir. Yazarın yazısında anlattıkları ile ilgili paylaştığı bir görsel onun anlatmaya çalıştığı şeyleri kaleminden olduğu kadar, onun gözünden görme fırsatını da sağlar. Ya da okuduğumuzdan anladıklarımızı, yazıda yer verilen görselden kendi dünyamıza taşımamızı sağlar. Yazarın kendi dünyasında algıladıklarını somutlaştırması için görsel kullanımı önemlidir.

 

Dünyayı hem görüntüler hem metinlerle kavrama anlayışı, gezi yazılarına güç katmıştır.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER