Sizce hayatı anlamlı kılan şeyler nelerdir?

Sizce hayatı anlamlı kılan şeyler nelerdir? Düşüncelerinizi nedenleriyle anlatınız.

 

Hayatın anlamlı kılınması gerektiğini hayatı anlamlı kalan şeyleri listeleme ihtiyacımızdan çıkarmamız mümkün. Hayatı anlamlı kılmanın herkes için farklı bir kıstası olabileceği gibi herkes için ortak olan noktaları da vardır. Hayatı anlamlı kılan aile ile birlikte geçirilen güzel bir çocukluktur.  Zengin maneviyat ile beslenen bir ruh gerekir hayatın anlamlı olması için. Çünkü insanın manayı keşfetmesi için öncelikle tok bir ruha ihtiyacı vardır.  Yani hiç ekmek yememiş birine pastayı anlatmaya çalışmak beyhude bir çabadan öteye gitmeyecektir.

 

Mutlu olmaktır hayatı anlamlı kılan mutlu olma klişesinden sonra ama nasıl sorusu gelir hepimizin aklına. Hayat dediğimiz dar açıdan trajedi geniş açıdan da komedidir. Hangi açıdan baktığımıza bağlıdır mutlu olmakta.  Geniş bakmak biraz kapsamlı düşünmek ve ufak detaylardan da sevinç çıkarmak gerekir. Ne söylenirse söylensin hayatın anlamlandırılma çabası hayatın içinde insanın en büyük sorunsalıdır.

 

Maddiyatta maneviyat kadar önemli günümüz toplumumuzda. İhtiyaçlar hiyerarşisinden bahsedelim en aşağıda temel ihtiyaçları gördükten sonra en tepede kendini gerçekleştirme olgusunu görürüz. İnsanın kendini gerçekleştirmesi için en azından buna yeltenmesi için hayatının anlamlı olduğunu düşünmesi gerekiyor. Hayatı anlamlı hale getirmek ise dış olgulardan çok insanın içinden geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir