Sizce insanlarda çevre bilinci oluşturmak için neler yapılabilir?

Logo

Sizce insanlarda çevre bilinci oluşturmak için neler yapılabilir?

 

Çevre bilinci, çevrenin korunmasının önemini anlamaktır. Çevreye saygı duymak, onu korumak ve onun sorumluluğunu taşımak ideolojisidir. Çevrenin, doğanın ve içinde yaşayan varlıkların kendine özgü bir değere sahip olduklarını anlamaktır. Çevrenin kırılganlığının, yok olabileceğinin ve çevreyi tehdit eden sorunların farkında olmaktır. Tüm çevre sorunlarının birbiriyle iç içe olduğunun ayırdında olmaktır.

 

Çevresel sorunların, kaygı verici bir halde gelecek nesillere miras kalmasını önlemek üzere, çevre bilincini önce kendi içinde bulunduğumuz küçük toplulukta yaratmakla ya da olanı geliştirmekle başlayabiliriz. Günümüze kadar çevreye verilen zararı devir alacak çocukları eğitmekle başlamak bu süreçte oldukça önemlidir.

 

Çevresel sorunlardan, gelişmelerden, tehditlerden, gündemden haberdar olmak, onları takip etmek gerekir.  Bu hususlarda kapsamlı kitaplar okumak, ilgili internet sayfalarını takip etmek, seminerlere, sempozyumlara katılmak vb. bizi zenginleştirecektir. Öğrendiklerimizi ilk temasta olduğumuz ailemiz, arkadaşlarımız, akrabalarımız, komşularımız vb. ile paylaşmaya başlamamız, çevre bilincini yaratmak ya da geliştirmek için iyi bir başlangıç olacaktır.

 

Çevre ile ilgili sosyal sorumluluk projelerinde, sivil toplum örgütlerinde ya da derneklerde çevre sorumlusu olarak rol alabilir; böylece hem çevre için faydalı şeyler üretebilir hem de içinde bulunduğumuz topluma çevre bilincini öğretmek için girişimde bulunabiliriz. Çevresel sorunların tümü için etrafı, işletmeleri, yönetimleri vb. suçlamak yeterli çözüm değildir. Çözüm için farkındalığı arttırmak, yaşamımızın her kesiminde çevreyi korumak, çevre dostu olmak adına seçimler yapmak ve yapılmasını sağlamak önemlidir. Kişisel düzeyde başlayan bu girişim giderek toplulukları, toplumu, dünyayı etkiler bir hal alabilir.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER