Solunum sisteminin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

Solunum sisteminin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz? Açıklayınız.

Solunum sistemi, vücudumuz için oldukça önemli bir sistemdir. Vücuttaki tüm sistemler birbiri ile koordineli şekilde çalışmaktadır. Bu çalışmanın devamlılığı neticesinde de sağlık genel hat itibari ile korunmuş olur. Sağlığın devamlılığı solunumun sağlıklı bir şekilde yapılmasından geçmektedir. Sağlıklı bir solunum için bu sistem üzerinde bulunan tüm organların ve dokuların işlevinin korunması gerekmektedir. Bu nedenle nefes alıp verirken oldukça dengeli hareket etmek gerekmektedir. Burundan nefes alıp ağızdan vermek oldukça önemli bir husustur.

 

Sigara gibi duman içeren havada bulunmakta, solunum sistemini olumsuz etkilemektedir. Mümkün oldukça dumansız hava sahası tercih edilmelidir. Sağlığın korunması için bol bol yürüyüş ve spor yapmak oldukça önemlidir. Çünkü zaman içerisinde küçülen akciğer hacmi, zamanla nefes alıp vermede zorluk yaşanmasına neden olmaktadır. Sağlıklı ciğerlerin sırrı da spor gibi aktiviteler ile gerçekleşmektedir. Solunum sisteminin korunması için özellikle de soğuk havalarda bu sistemi korumak önemlidir. Sırta ya da boyna bir şeylerin sarılması, atkı gibi materyallerin kullanılması sağlık açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

 

Solunum sistemini çevresel etmenlerden korumak, yapılacak en önemli koruma metodudur. Bunun sayesinde birçok dış etkenden uzaklaşmanız mümkün iken düzenli bir şekilde kontrol olunması da büyük önem arz eder. Solunum sistemi rahatsızlıkları birbirine bulaş yapma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı boğazda ya da gırtlakta herhangi bir enfeksiyonun akciğere yerleşmesi olasılıklar dahilindedir. Bunu engellemek için de tedavinin ertelenmeden olunması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir