Sporcuların Günümüzde Daha Çok Güreş Dalında Başarılı Olmalarının Nedenleri Ne Olabilir?

Logo

Sporcuların Günümüzde Daha Çok Güreş Dalında Başarılı Olmalarının Nedenleri Ne Olabilir?

 

Birçok spor dalında kendimizi gösterememekteyken güreşte oldukça başarılıyız. Bunun en büyük nedeni ata sporumuz olması. Birçok güreşçi vücutlarındaki büyük kas guruplarının en olduğu düşünülerken asıl olan kuvvetinizi nasıl kullandığınızdır. Tarihimiz boyunca güreş milli oyunumuzdur. Sporcularımız temelden bu spor üzerine yetişmektedirler. Özellikle kavrama çalışmasının önemi güreşin kazanılmasında büyük rol oynamaktadır.

 

Güreş konusunda dünyaya adını duyurmuş Kırkpınar yağlı güreşleri sporcularımızın yetişmesinde özellikle büyük rol oynamıştır. Geçmişten günümüze efsane yağlı güreşçiler yani başpehlivanlar çıkartmıştır. Hiçbir dalda madalya alamadığımız yıllarda bile mutlaka güreşte şampiyon çıkarttık.

 

Ata sporumuz olduğu için özellikle bu alanda bir çok yerel belediye 8-16 yaş arası öğrencilere özel spor salonları açmakta bu alanda destek vererek önemli sporcuların yetişmesini sağlamaktadır. Çocukluktan yetiştirilmesi ve ata sporu bilinci aşılanması da başarıda oldukça etkilidir. Bir spor dalında başarılı olmanın en büyük etkisi kondisyon ve motivasyondur. Düzenli antrenman ve başarma duygusunun dürtüsü bize güreşte başarıyı getirmiştir. Sporcularımızın diğer dallarda başarısız olması ses getirmez iken güreşte başarısızlık ihtimali akla bile getirilmek istenmez. Güreş yapan sporcumuzun beslenmesine ve kendine dikkat etmesi de başarısında en büyük etkenlerden biridir. Yapısal olarak kaslı ve güçlü olmak zorundadır.  Özellikle alkol sigara gibi vücuduna zarar verecek alışkanlıklardan uzak durması kondisyonu açısından önemli yer tutmaktadır. Sporcu diğer sporcularla aynı antrenmanları yaparken milli bilinçle yaptığı güreşte mutlaka başarı elde etmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER