Sporun, insan sağlığı için önemi nedir? Açıklayınız.

Sporun, insan sağlığı için önemi nedir? Açıklayınız.

 

Sporun, fiziksel sağlık açısından pek çok yararı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bunun yanı sıra psikolojik açıdan da birçok faydasının olduğunu söylemek mümkün. Spor yapmayı alışkanlık hale getirmiş olan bireylerde diyabet, kolesterol ve kalp hastalıkları riski büyük oranda azalmakla birlikte bu kişiler genel anlamda daha mutlu ve özgüven sahibi olmaktadırlar.

 

Sporun fiziksel ve psikolojik anlamda faydalarını genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 

1) Spor, fiziksel gücü önemli ölçüde arttırmakta; bunun yanı sıra vücut direncini de attırarak hastalıklara karşı güçlü olabilmeyi sağlamaktadır.

2) Stresi önemli ölçüde azaltmada etkili olan spor; verimli düşünmek konusunda da oldukça önemlidir.

3) Kişinin kendine olan güvenini önemli ölçüde arttırmakla birlikte; özellikle de takım sporları sosyal ilişkilerde başarıya önemi katkı sağlar.

4) Zihinsel uyanıklığın artmasına yardımcı olan spor, bu anlamda mental açıdan da son derece önemli bir etkiye sahiptir.

5) Spor ile gerçekleştirilen fiziksel aktiviteler; beyne devamlı olarak oksijen sağladığından dolayı düşünme hızı önemli ölçüde artmış olur ve hafıza problemleri de buna paralel olarak önemli oranda azalır.

6) Kemik erimesi gibi hastalıkların önlenmesinde oldukça etkilidir.

7) Spor, önemli bir iştah düzenleyici etkiye sahip olup; fazla kiloları önler ve vücutta yağ birikiminin de önüne geçerek kas oranının artmasını sağlar.

8) Yaşanan kalp krizi hadisesinin ardından hayatta kalma oranı, spor yapan kimselerse daha yüksektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER