Stres kaynaklarına örnek veriniz?

Her dönemde başımıza gelebilecek olan stres faktörü vücudunuz ve psikolojimizin düşmanıdır denilebilir. Hayatımızın her döneminde başımıza fazlaca olay gelir ve bunların zararlı bir çok yan etkisine maruz kalırız. Stres gibi.  Katılacağımız bir toplantıdan tütün gireceğimiz sınavlara kadar stres yaşayabileceğiniz bir çok etmen mevcuttur. Davranışlarımızı olan yada olacak olaya göre uyum sağlar hale getirme ve gergin hissetme durumunu stres olarak tanımlayabiliriz.  Vücudun normalden fazla adrenalin üretmesi ve kaslarda kasılma meydana gelir. Diş gıcırtması uykusuzluk meydana getiren stresin bir çok kaynağı olabilir başlıca stres kaynaklarına örnek verecek olursak ;

 

Stres aynı zamanda vücudun olan olaylara göre hızlıca karar verip uygulamasıdır bazen kontrol kaybedilebilir ve ellerde titreme meydana gelebilir. Ne yapacağını bilememe her şeyi unutma gibi şaşkınlık haline girilebilir.

  • Değişim : insanlar hayatlarını belli kural ve düzenler çerçevesinde tutmaya çalışır ve kontrolü dışındaki herhangi bir değişim kişiyi strese sokar.
  • Gündelik problemler günde bir çok problem ve sıkıntı ile karşılaşırız ani sinirlenmeler ve duygu patlamaları yaşayabiliriz can sıkıcı küçük olaylar bizleri strese sokan bir diğer etmendir.
  • Hayal ettiğimiz ve olmasını istediğim şeylerin önüne birinin veya bir olgunun girmesi stres kaynaklarından biridir. İstediğimiz ve elde etmeyi amaçladığımız şeyler için bizden zor yapılması güç işler istenilmesi stres oluşturur.
  • Sosyal çevrede uyum sağlanamayan insanlar ve sevmediğimiz kişiler bizlere stres kaynağı olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir