Su kaynaklarının korunması adına ne tür çözüm önerilerinde bulunabilirsiniz?

Logo

Türkiye’nin yakın bir gelecekte kuraklık tehlikesiyle karşılaşacağı tahmin edilmektedir. Buna göre su kaynaklarının korunması adına ne tür çözüm önerilerinde bulunabilirsiniz?

 

Yakın bir gelecekte insanlığı ciddi bir su tehlikesi beklemektedir. Su tehlikesine bağlı olarak insanlığın temel sorunlarından bir tanesi haline geldiği de gözlemlenebilecektir. Su kaynaklarının korunmasına dair tüm önlemler Dünya’da olduğu gibi Türkiye üzerinde de devreye girmesi gerekmektedir. Doğal yaşamın korunması ve insanların gereksinimlerinin giderilmesi noktasında önemli bir madde olan suyun bu sayede kirlenmeden döngüye girerek, temiz su kaynaklarını meydana getirmeleri durumu görülmeye de devam edecektir.

 

Dünya üzerinde var olan suların sadece %3’lük kısmı kullanılmaktadır. Kısıtlı olmasından ötürü de oldukça iyi değerlendirilmeli ve gereksiz yere kullanılmamalı ya da kirletilmemelidir. Tüm canlıların kullanımında olan temiz su kaynaklarını korumak amacıyla da tedvirler alınması halinde döngünün korunması söz konusu olabilmektedir. Gitgide de azalan su kaynaklarının çeşitli sebeplerden dolayı bu tip sonucu ortaya koymasından ötürü de daha dikkatli bir kullanım içerisinde olmak gerekmektedir.

 

Dünya üzerinde var olan su kaynaklarının azalmasında Dünya nüfusunun artması, küresel ısınmaya bağlı olarak görülen iklim değişiklikleri, suyun dağılımı, aşırı su kullanımı, su kaynaklarının kirletilmesi ve suyun bilinçsiz bir biçimde kullanılması durumundan dolayı da bu kaynakların azalmaya başladığı söylenebilmektedir.

 

Su kaynaklarının ortadan yavaş yavaş kalkması noktasında ilk aşamada genel olarak çevre kirliliğine engel olacak faaliyetlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Genel olarak endüstriyel tesislerden kaynaklı olarak ortaya çıkan çevre sorunları, suları da genel olarak etkilemektedir. Salınan gazlarla beraber kuraklık durumu söz konusu olabilmekte ve su kaynaklarının yavaş yavaş buharlaşarak, kendilerini tazelemeleri durumu da görülmeyecektir. Aynı zamanda da endüstriyel tesislerden sızdırılan sıvı atıkların da su kaynaklarına aktarılması işlemi aktif olarak gerçekleştirilmektedir. Buna da önlem alınmaması halinde de su kaynaklarının ciddi oranda kaybına ve kullanılamaz hale gelmelerine neden olacak durum görülebilecektir. Zaman içerisinde de tüm canlıları yakından ilgilendirecek kuraklık ve kıtlık gibi durumların ortaya çıkmasında da önemli bir faktör olarak kalmaya da devam edecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER