Suyun Hayvanlar İçin Önemi

Logo

Suyun hayvanlar için önemiyle ilgili üç örnek veriniz.

 

Ekosistem üzerinde insanlarla birlikte yaşayan hayvanlar ve bitkiler de birer canlı türüdür. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmek için ihtiyaç duyduğu beslenme, su içmek gibi birçok yaşamsal faaliyeti bu canlılar da gerçekleştirmektedir. Bu yaşamsal faaliyetlerin en başında su içmek gelmektedir.

 

Canlılar hayatlarını sürdürebilmek için günlük olarak belirli miktarda suya ihtiyaç duymaktadır. Bu su ihtiyacı direk su içerek karşılanabileceği gibi yenilen besinler üzerinden de karşılanabilir. Örneğin; salatalık bitkisinin %70’i sudur. Bu bitkiyi tüketen insan veya hayvanlar bir miktar da olsa su ihtiyacını karşılamış olur.

 

İnsan vücudunda bulunan birçok sistem hayvan vücudunda da bulunmaktadır. Sindirim, boşaltım ve solunum gibi yaşamsal faaliyetlerin sorunsuz bir şekilde sürdürülebilmesi için su gereklidir. Hayvanların etinden, sütünden faydalanarak bizler beslenme ihtiyacımızı gidermekteyiz. Süt içerisinde yaklaşık olarak %35 oranında su içermektedir. İnekler başta olmak üzere sütünden faydalandığımız hayvanların bol miktarda su tüketmesi gerekmektedir. Bu sayede hem hayvanlar yaşamsal faaliyetlerini sorunsuz şekilde sürdürebilir hem de bu hayvanların etinden ve sütünden faydalanan bizler yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebiliriz.

 

İçmenin yanında temizlenmek için de kullanılan su hayvanlarda da aynı amaçlarla kullanılabilir. Sürekli olarak mikropların çok olduğu bölgelerde bulunan hayvanlar bu mikroplar nedeniyle hasta olabilmektedir. Su bütün canlılar üzerinde yer alan mikroorganizmaları uzaklaştırmak için kullanılan en önemli araçtır. Hayvanlar da doğada temiz halde bulunan su birikintilerini kullanarak vücudunda yer alan bazı mikrop ve virüslerden kurtulabilmektedir.

 

Yukarıdaki faydalarının yanı sıra su parçalanma olayları sırasında bol miktarda kullanılan bileşiktir. Vücut içerisinde büyük parçalar halinde bulunan maddeler suyun yardımıyla hidroliz adı verilen olayla daha küçük parçalara ayrılmaktadır. Bütün faydaları düşünüldüğüne su, sadece insan için değil doğa üzerinde yer alan bütün canlıların yaşaması için kesinlikle gereklidir. Bu yüzden su kaynaklarını daha tasarruflu kullanarak canlıların yaşam alanlarını daha güzel bir hale getirebiliriz.

 

Diğer yazılarımızı okumak için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER