Tarihsel Süreçte Dünya’nın Şekli İle İlgili Öne Sürülen Bu Görüşler Nelerdir Araştırınız

Logo

Coğrafya bilimi insanla birlikte var olan bilimler arasında yerini korumaktadır. Geçmiş zamanlardan bu yana gelişimini sürdüren Coğrafya, birçok bilim dalına öncülük ettiği gibi, aynı şekilde birçok bilim dalından da yararlanmaktadır. Coğrafya’nın yararlandığı bilim dalları arasında Tarih yer almaktadır. Bugün Dünya’nın şeklini konuşurken bile geçmişe dönerek nereden nereye geldiğimizi anlayabiliyoruz. Dünya’nın şekli ile ilgili öne sürülen görüşler hakkında konuşmamızı sağlayan ve Coğrafya’nın ilerlediğini gösteren nokta bile Coğrafya’nın Tarihten yararlanıyor oluşudur.

 

Dünya’nın Şekli ile İlgili Öne Sürülen Görüşler Nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar ve özellikle teknolojinin gelişmediği eski zamanlarda Dünya’nın şekli hakkında birçok düşünce ortaya atılmıştır. Özellikle Coğrafya ile ilgilenen bilim insanları ya da uygarlıklar çeşitli araştırmalar yaparak farklı sonuçlar elde etmişlerdir. Her ne kadar bugün ulaştığımız sonuç bizlere Dünya’nın Geoit şeklinin olduğunu söylese de; Dünya’nın şekli ile ilgili öne sürülen görüşler göz ardı edilemez. İşte eskiden beri öne sürülen görüşler:

  • İlk olarak Dünya’nın şekli hakkındaki açıklama Hintlilerden gelmiştir. Hintlilere göre Dünya bir filin üzerinde durmaktadır. Bu görüşün en temel sebebinin Hintlilerin hayvanlara tapması olarak gösterebiliriz.
  • Hintliler genel olarak Dünya’nın filin üzerinde durduğu kanısına varsa da bir başka Hintli çıkarak Dünya’nın bir kaplumbağa’nın üzerinde durduğunu söyleyerek bugün bizi güldüren bir sonuç elde etmiştir.
  • Avrupalılar uzun yüzyıllar süresince Dünya’nın düz olduğunu belirtmişlerdir.
  • Antik Yunan dönemine geldiğimizde Yunanlılar Dünya’nın tam bir yuvarlak şekilde olduğunu söylemişlerdir.
  • Antik Yunanlıların bu görüşünden sonra Dünya’nın Güneş etrafında ve kendi yörüngesi etrafında döndüğü sonucuna ulaşılmıştır.
  • En son günümüzde gelinen noktada ise; Dünya’nın kutuplardan basık, ekvatordan şişkin Coğrafya dilinde Geoit bir şeklinin olduğunu ifade edilerek kabul edilmiştir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER