TDK’nin sözlük çalışmalarının internete yüklenmesi sizce insanlara nasıl bir kolaylık sağlamıştır?

Logo

TDK’nin sözlük çalışmalarının Genel Ağ’a (internete) yüklenmesi sizce insanlara nasıl bir kolaylık sağlamıştır?

 

Bilişim çağında olmanın artıları ve eksileri olduğunu sürekli değerlendirip sürekli konuşuyoruz. Artık insanlar bilgiye somut olan kitap, gazete ve dergilerden değil soyut olan internet üzerinden edinmeyi tercih etmekteler. Sürekli elimizde olan telefonlar ve bilgisayarlar ulaşım kolaylığı açısından belki de bizi buna yönlendirmektedir. Doğru bilginin internet üzerinde var olmasın bana göre iyidir ve doğru bir yaptırımdır. Türk Dil Kurumu’nun sözlük çalışmalarının internete yüklemesi doğru bilgiye ulaşmak isteyen insanın işini kolaylaştırmıştır. Kesin bilgi olmasın ve internet üzerinden de kelime karşılığını bulabilmek konuştuğunu merak eden anlamı kavramaya çalışan insan için oldukça yüzü güleç bir uygulamadır diyebiliriz.

 

Türk Dil Kurumu’nun dilin canlı yapısı ile beraber kelimelerin değişimlerini de takip etmesi ve bunu genel ağ yani internet üzerinden yayınlaması insanların dilin gelişimi daha yakından ve hızlı bir şekilde takip etmelerini de sağlamıştır.

 

Sözlük kullanma alışkanlığının yerleşmesi açısından da internette Türk Dil Kurumu verilerinin olmasını doğru ve verimli bulmaktayım. İnsanlar yanlarında külçe ağırlığındaki sözlükleri taşımak yerine her daim yanlarında olan cep telefonları üzerinden bilgiye ulaştıklarında kolay ulaşmanın verdiği hız ile daha fazla bilgi edinebilmektedirler.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER