Sözlük Kullanmanın Önemi Nedir?

Logo

Sözlük kullanmanın önemi ile ilgili düşüncelerinizi sözlü olarak paylaşınız.

 

Günlük hayattan örnekler verecek olursak insanın kendini ifade etmesi için kelimeleri ihtiyacı olduğunu hepimiz biliriz ve hepimiz kelimeleri günlük hayat içerisinde kullanırız. Ancak kelime dağarcığımızı ne kadar geniş olursa kendimize o kadar iyi ifade etme şansını elde edebiliriz. Yapılan araştırmalara göre kadınlar ve erkekler farklı kelime dağarcıkları ile kendilerini ifade etmektedirler. Kadınlar günde 20000 kelime kullanırken erkekler 7000 kelime kullanarak kendilerini ifade etmektedirler.8 oranların farklılığı kadınların konuşmayı çok sevmesinden kaynaklanıyor olabilir) Tabii bu 20000 kelimenin birbirinin tekrarı olmaması konuşmayı etkili ve güzel hale getirirken birbirinin tekrarı kelimelerinin varlığı konuşmayı dırdır ve baş ağrıtıcı bir hale getirebilir.

 

İnsanın kullandığı kelimeleri doğru bir şekilde kullanması ve kelimelerin eşyaların anlamlarını doğru bilmesi öğrenmenin doğru gerçekleşmesi açısından önemlidir. Kullandığı kelimelerin doğru olum olmadığını kontrol edebileceği yer ise sözlüktür. İşte burada sözlük kullanmanın önemi ortaya çıkmaktadır. İlk evrede doğru bilgi yerleşimi gerçekleşirse üzerine koyulan bilgilerde sağlam bir temelin üzerine inşa edileceğinden bilgi yıkılmayacaktır. Ancak temeli sağlam atmadığınız da inşa ettiğiniz yapı muhakkak çökecektir. Bilginin kalıcılığı için kelimenin doğru olması bir tam karşılığını bilinmesi anlama ve ifade kavramlarına yardımcı olmaktadır.

 

Sözlük kullanım becerisi de insanın öğrenmesi gereken ve alışkanlık haline getirmesi gereken bir beceridir. Öğrenmenin başladığı zamandan itibaren ( ilkokul birinci sınıftan itibaren diyebiliriz, hatta okul öncesi içinde resim sözlükleri kullanılmaktadır)sözlük kullanma becerisi geliştirilirse bireyin kelime dağarcığı ve anlama kapasitesi de otomatik olarak artacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER