Teknoloji bağımlılığından kurtulmak için neler yapılabilir?

Teknoloji bağımlılığından kurtulmak için neler yapılabilir?

 

Bu günlerde herkes internette dolaşıyor gibi görünse de sosyal medyada bulunan sayfalarınızı kontrol etmek ve tam bir internet bağımlılığı arasında ince bir çizgi var. Hayatınızın diğer yönlerine ilginizi kaybedebileceğinden korkuyorsanız ve dışarda eğlenmektense internette olmayı tercih ediyorsanız, internet bağımlılığına giden yolda olabilirsiniz. Neyse ki, hayatını bilgisayar önünde yaşamaktan kurtulmanın yolları var.  Eğer teknoloji bağımlısı olduğunuzu düşünüyor ve artık bu bağımlılığın hayatınızı kötü etkilediğini size zarar verdiğini anlamışsanız kararlı adımlar atmanız gerekecektir. Günümüzde hemen hemen her şeyin teknolojik aletler ile yapılması ve yaptığımız işlerde bile bu teknolojik aletleri kullanmamız bizler için durumu zorlaştırsa da teknolojiyi sadece bir amaç olarak kullanmayı öğrenmemiz gerekir.

 

  • Liste oluşturun sizler için teknolojik bağımlılığının neden kötü olduğunu düşündüğünüz birçok şeyi maddeleyerek yazın bu sizi daha kararlı olmaya teşvik edecektir.
  • Kullandığınız teknolojik aletlere belli süre sınırlandırması getirin. Örneğin bilgisayar için 1 saatlik kullanım için önceden alarm kurun ve yalnız 1 saat kullanın.
  • Günlük işlerinizi ön plana koyun. Günlük sorumluluklarınızı maddeleyerek iş önceliğinizin onlar olduğunu hatırlatacak bir yere koyun işlerinizi bitirmeden teknolojik aletler ile zaman geçirmeyin.
  • Arkadaşlarınız ile dışarda program yapın.
  • Aile günleri düzenleyin ve onlar ile birlikte zaman geçirin.
  • Sizi teknolojiden uzak tutacak hobiler edinin, yemek yapmak, resim yapmak, müzik aleti çalmayı öğrenmek gibi.
  • Telefonla mesajlaşmak yerine konuşmayı tercih edin.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER