Alkolün merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri nelerdir?

Alkolün merkezi sinir sistemi üzerindeki etkileri nelerdir?

 

Alkolün fazla veya az kullanılması merkezi sinir sistemi için olumsuz sonuçlara neden olacaktır. Merkezi sinir sistemi beyin omurilik, omurilik soğanı ve beyincik gibi vücudun yönetiminde yer alan çok önemli bir sistemdir. Vücudun her organını etkileyebilecek olan bu sistemin zarar görmesi ani veya yavaşça olabilecek ölümlere sebebiyet verebilir. Alkol kullanımı doğrudan ya da dolaylı olarak vücudunuzu etkiler. Ve bu etkileşim her zaman kötü sonuçlara sebebiyet verir.  Kişinin akli melekelerini kullanamaz hale gelmesine ve kendini bilememe gibi durumlara düşmesine olanak sağlar.  Alkol beyinde ve diğer sinir dokusunda depresan görevi görür. Fiziki, psikolojik ve sosyal olarak her türlü hastalığa bağımlılığa ve kötü duruma karşı bağışıklığınızı azaltan alkol sonunda bağımlılık ve birçok ölümcül hastalığa neden olacaktır. Her insanın beyin yapısı ve işleyişi farklıdır bu yüzden alkol kullanımının zararları kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

 

  • Hafıza kaybı, geçici veya kalıcı olmak üzere kişi hafıza kaybı yaşayabilir. Zaman zaman ani unutmalar meydana gelebilir. Alzheimer, erken bunama gibi hafıza ile ilgili problemler yaşanabilir.
  • Alkol alındığında merkezi sinir sistemi ya çok uyarılmaya ya da hiçbir uyarı alımını yapmamaya başlar. Merkezi sinir sisteminin çok uyarılması ile uykusuzluk odaklanamama çok sık tuvalete gitme ve depresyon eğilimli duygularının ortaya çıkışı yaşanabilir.
  • Yürüme bozuklukları, kendini kontrol edememe, görmede bozukluk yaşanması, ne dediğini bilmeme ani duygu değişimi yaşanabilir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER