Teknoloji bağımlılığının insan sağlığına zararları neler olabilir?

Teknoloji bağımlılığının insan sağlığına zararları neler olabilir? Tartışınız.

 

Teknolojinin, kullanıcıların zihinsel ve fiziksel sağlığı üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Aşırı bağlı olmak, dikkat dağınıklığı, narsisizm, anlık öfke ve hatta depresyon gibi psikolojik sorunlara neden olabilir. Kullanıcıların ruh sağlığını etkilemenin yanı sıra, teknolojinin kullanımı fiziksel sağlık üzerinde görme problemlerine, işitme kaybına ve boyun zorlanmasına neden olan olumsuz yansımalar da olabilir. Öncelik olarak zaten kişinin teknolojik aletlere ve teknolojiye karşı aşırı bir bağlılığı varsa bu en büyük sağlık problemlerinden birini teşkil eder. Teknoloji bağımlılığı dediğimiz şey kişinin telefon bilgisayar, tablet ve benzeri dijital aletlerin aşırı derece kullanmak. Onları kullanmadığı taktirde ne yapacağını bilememek sıkılmak buna dayanmakta güçlük çekmek bağımlılık problemlerini gösteren etmenlerdir. Kişinin vücuduna organlarına zarar verdiği gibi aynı zamanda sosyal ilişkilerine ve psikolojisine de zarar verir. Beynimizi fazla miktarda meşgul ederek yorulmamıza sebep oluyor.

 

Teknoloji bağımlılığının insan sağlığına zararları;

  • Gözlerde görememe, görme ile ilgili bozukluklar.
  • Obezite; aşırı hareketsizliğin getirdiği sonuçlardan biri de obezitedir, obezite kişinin teknolojik ürünlerin başından kalkmayıp yalnız yemek yiyerek vakit geçirmesinden kaynaklanabilir.
  • Baş ve boyun ağrısı belli bir süre vücudun sabit kalması yanlış duruş pozisyonları ağrı oluşumuna sebebiyet verebilir.
  • Soyutlanma kişinin dışardaki yaşam ile ilgili bağlantısının kesilmesi ve çevresinde olağan biteni ayırt etmekte zorlanma durumu gibi olumsuz sosyal zararlar meydana gelebilir.
  • Omurilik ağrısı, dikkat azalması, cinsel içerikli olguları erken yaşta yanlış öğrenme, sosyal ilişkilerde eksiklik gibi zararlar oluşur.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER