Tütün ve tütün ürünlerinin yol açtığı sorunlar nedir?

Tütün ve tütün ürünlerinin yol açtığı sorunlar nedir?

 

Tütün ve tütün ürünleri kullanmak, vücut sisteminizde devam eden çeşitli komplikasyonlara ve vücut sistemlerinizde uzun süreli problemlere neden olabilir. Tütün ürünlerinin kullanımı birkaç yıl boyunca çeşitli problemlerinizin riskini artırabilirken, bazı bedensel problemler hemen gerçekleşir.  Tütün dumanı sağlığınıza inanılmaz derecede zararlıdır. Sigara içmenin veya tütün ürünlerini kullanmanın daha sağlıklı olabilecek bir yolu yok. Tütünü bir puro, pipo veya nargile ile değiştirmek, sağlık risklerinden kaçınmanız için işe yaramayacaktır. Sigara, nargile, puronun hammaddesi olan tütünün farklı şekillerde kullanımları ortaya çıkmış olsa da yine sağlığa aynı miktarda zarar verecektir. Tütün dumanının içinde 500’den fazla kimyasal madde vardır. Ve bu maddelerin hepsi sağlığı olumsuz etkileyebilecek zararlı bileşenlerdir. Tütün ve tütün ürünlerinin yol açtığı sorunlar nedir sorusunu maddeleyecek olursak;

 

  • Sindirim sistemi hastalıklarına ve bozukluklarına neden olacaktır. Mide yutak gibi sindirim sistemine ait olan organların zarar görmesi ile birlikte oluşacak problemlerdir.
  • Akciğer ile ilgili tehlike olabilecek semptomlar görülebilir.
  • Solunum yolu rahatsızlıkları meydana gelebilir aynı zamanda öksürük gibi çeşitli yan etkiler görülebilir.
  • Kalsiyum eksikliği, tütün ürünleri kullanan kişiler kalsiyumu daha az alma eğilimi gösterirler. Buda kemiklerde zayıflama ve kırılma çatlama riskini arttıran etkenler arasında bulunur.
  • Bir çok kanser türüne sebebiyet verir.
  • Doğurganlık oranında azalma ve erkeklerde cinsel problemler meydana gelmesine sebebiyet verir.
  • Kalp ve damar hastalıklarının meydana gelmesi ve damarlarda tıkanıklık olması.
  • Romatoid Artrit , Ektopik Gebelik , Erektil Disfonksiyon ve diş eti rahatsızlıkları gibi hastalıklara yakalanma riski artar.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER