Teknolojik aletlerin kullanım süreleri ne kadar olmalı?

Teknolojinin geliştiği ve gelişmekte olduğu şu dönemlerde birçok insan zamanını nasıl değerlendirmesi gerektiğini bilemiyor. Teknolojinin fazlaca avantajları olmasına rağmen zamanınızın büyük bir bölümünü alıyor. Araştırma için, iş için veyahut eğlence için en önemlisi de sosyalleşmek için kullanılan teknolojinin aile bağlarımıza ve kendimize zarar vermesini istemiyorsak eğer yapmamız gerekenler var demektir.

En çok kullandığımız teknolojik ürünler arasında telefon, Bilgisayar, tablet, mp3 çalar vardır. Sağlıklı bir şekilde teknolojiyi kullanmak için uzman doktorların belirttiği saat aralıkları ve kullanım öğretileri vardır.

Bilgisayar kullanımı için; eğer uzun süre işiniz gereği bilgisayar başındaysanız yarım saat veya 45 dakika aralıklarla ayağa kalkıp küçük egzersizler yapın. Her 35 dakika da bir gözlerinizi 3 dk. olacak periyotlarla ile dinlendirin.20 dk. aralıklarla oturuş pozisyonunuzda değişiklik yapmaya çalışın. İş dışında günlük olarak 3 saatten fazla bilgisayar kullanımı hem omurilik sağlığı hem göz sağlığınız için tehlikelidir ve önerilmiyor.

Telefon kullanımı için günlük kullanım sürenizi konuşma, mesajlaşma ve diğer aktiviteler olarak ayırabiliriz. Telefon ile konuşma süreniz günlük 2 saat olmalı. Telefon elektronik aletlerin yaydığı radyasyon uzun vadede olsa da sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Kısaca günlük olarak bütün elektronik aletleri toplam 5 saatten fazla kullanmamalısınız. Her ne kadar günlük hayatımızı kolaylaştırsa da birçok zararları olan teknolojik aletler bizler için vazgeçilmez olmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir