Teknolojik ürünleri kullanırken kendimize, başkalarına ve doğaya zarar verebiliriz diyen bir kişi bu sözüne kanıt olarak hangi durumları örnek gösterebilir?

“Teknolojik ürünleri kullanırken kendimize, başkalarına ve doğaya zarar verebiliriz.” diyen bir kişi bu sözüne kanıt olarak hangi durumları örnek gösterebilir?

 

Çağımızın teknoloji çağı olması dolayısıyla bugün teknolojik ürünleri her anlamda yaşamımızda aktif bir şekilde kullanıyoruz. Gündelik yaşamımıza önemli kolaylıklar getiren aletler ve ürünler bu özellikleri sayesinde pek çok işimizi daha kolay ve hızlı görmemize yardımcı olmakta; böylece hem emekten hem de zamandan tasarruf etmemizi sağlamaktadır.

 

Bugün, gelişip hizmetimize sunulan teknik imkânların teknolojik anlamda iletişim, ulaşım, sağlık, eğitim vb. vazgeçilmesi mümkün olmayan alanlarda çevremizi sarmış olması ve sosyal yaşamımızın bir parçası durumuna gelmiş olması, beraberinde teknolojik ürünlerin insanlığa vermiş olduğu zararların da konuşulup gün yüzüne çıkarılması mecburiyetini doğurmuştur.

 

Teknolojik ürünleri kullanırken çok büyük bir yardım ve kolaylık sağlayabildiğimiz gibi tam tersine kendimize, başkalarına ve doğaya zarar verebilmemiz de mümkündür. Bu duruma örnek olarak; fizyolojik anlamda göz sağlığının zarara uğraması ve gözlerde birtakım kusurların ortaya çıkması, teknolojik ürünlerin zarar vermek amacı ile silah olarak kullanılması, insanların ve diğer canlıların acımasız bir şekilde öldürülmesi, teknolojinin doğa kirliliğine yol açarak doğanın yapısının bozulmasına uol açması gibi durumlardan söz edilebilir.

 

Tüm bu örneklere bakacak olursak teknolojinin hayatımızı kolaylaştıran olumlu etkilerinin varlığından söz edebileceğimiz gibi aynı zamanda insan yaşamını çok ciddi tehlikelere sokabilecek kadar olumsuz etkilerinin de bulunduğunu söylemek mümkündür. Bütün bu nedenlerden dolayı en doğrusu, teknolojik ürünleri amacına uygun bir şekilde yerinde ve gerektiği oranda kullanmak gerektiğidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER