Toplumdaki Gelir Adaletsizliğine Çareler

Toplumdaki Gelir Adaletsizliğine Çareler Düşünerek Fikirlerinizi Sınıf Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

 

Gelir, insanların geçimini sağlamak için çalıştıkları işin ve emeğin karşılığında ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı ücretidir. Maalesef ki ülkemizde en çok çalışanlar genel olarak çok daha az ücret almaktadırlar. İşverenler firmalarının sağlamış olduğu kârlardan işçilerine pay vermek istemezler. Hâlbuki işçilerinin alın teri karşılığında para kazandıklarını göz ardı etmeseler az da olsa kardan pay verseler kısmen aldıkları ücret yükseldiği için küçükte olsa bir adalet söz konusu olabilir.

 

Az gelirli vatandaşı en çok etkileyen konulardan biri de vergilerdir. Asgari ücretten bile gelir vergisi vs gibi pek çok vergin kesintisi yapılarak küçük olan maaşlar daha da küçültülmektedir. Zenginlerin vergilerini düzenli ödemeleri sağlanarak ve az ücretle çalışanlardan bu vergiler alınmayarak az da olsa bir fayda sağlanabilir. Geliri düşük olan vatandaşlara sağlanacak vergi muafiyeti sayesinde dar gelirli olan vatandaşın alım gücüne olumlu katkılar sağlanabilir.

 

Her geçen gün yükselen hayat pahalılığı karşısında az gelirlinin maaşları hızla erirken zenginlerin gelir kaybı neredeyse söz konusu değildir. Devletin doğru fiyat politikaları uygulayarak düşük gelirli olan vatandaşlarını koruma altına alması gerekmektedir.

 

Ayrıca dar gelirli vatandaşlara eğitim, sağlık, gıda ve barınma gibi konularda devlet desteği sağlanmalıdır. Asgari ücret, zenginler için çerez parası bile sayılmaz iken bu küçük ücretle insanlar çocuk okutmaya ve tüm yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle kesinlikle gelir adaletini sağlamaya yönelik çalışmalarda ilk sıraya bu destekler konularak dar gelirli vatandaşların rahat bir nefes alması sağlanmalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER