Yardımlaşmanın Azalması Toplumda Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Sizce Yardımlaşmanın Azalması Toplumda Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

İnsanın var olduğu toplumlarda yardımlaşma son derece önemlidir. Yardımlaşmak elinizde olanı ihtiyacı olanla paylaşmak demektir. Yardımlaşma sayesinde toplumlarda bir denge oluşturulmaya çalışılmaktadır. Toplumlarda yardımlaşma güveni artırmaktadır. İnsanları birlik ve beraberliğe sevk etmektedir. Ancak toplumda yardımlaşmanın azalması demek pek çok güzelliğin ortadan kaybolması demektir.

 

Yardımlaşma sayesinde insanlar etrafındaki ihtiyaç sahiplerini bilir ona göre doğru insanlara yardımlar ulaştırabilirler. Ancak günümüzde site yaşantısı ve insanların birbirlerine karşı güvenlerinin azalması nedeni ile ihtiyaç sahibi insanlar kaderlerine terk edilmektedir.

Yardımın ulaşmadığı pek çok aile açlık ve yoksullukla mücadele etmektedir. Hatta bazı ailelerde yoksulluk hısızlık yapmaya ve kötü madde satışına kadar uzanmaktadır. Toplumda var olan ihtiyaç sahiplerini görmezden geldiğinizde onları otomatik olarak çaresizlik ile baş başa bırakmış oluyorsunuz.

 

Düşünün ki kanser tedavisi gören ve ilaçlarını alamayan bir hasta var. Yaşadığı toplumda var olan zenginler ona kolaylıkla bu ilaçları alıp ona yaşaması için yardımcı olabilirler. Ancak kimse onu bilmediği ve görmediği için ölümle yüz yüze kalabilmektedir.

 

Maddi durumu çok iyi olmayan aileler çocuklarını maalesef erken yaşta çalışma hayatına dâhil etmektedir. Hâlbuki bu çocuklara burs sağlanarak vatanına hayırlı birer evlat olarak yetişmesi sağlanabilir.

 

Tüm bu değindiğimiz küçük noktalar toplumun kanayan yaraları olarak sürüp gidiyor. Yardımlaşmanın azalması demek yaşanan bazı hayatların kaybolmaya mahkûm edilmesi demektir. Bu nedenle toplumlarda yardımlaşma her zaman önem verilen konuların başında yer almalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir