Toplumu Olumsuz Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Toplumun huzur içinde güvenle yaşamak için İslam dininde belirtilen kurallara ve insani değerlere saygılı davranmak gerekmektedir. Toplumu olumsuz etkileyen durumlar:

 

  • Zan altında bırakmak; insanların yapmadığı davranışlar hakkında kesin hüküm vererek suçlamaktır. İnsanlar arasındaki güveni olumsuz etkilemektedir.
  • Yalan; İnsanların dağılmasına en büyük etken yalandır. Ayrıca İslam dinine göre günaha girme sebebidir.
  • Başkasının konuştuğuna kulak kabartmak; Başkalarının hakkına girme davranışından biri de gizlice dinlemektir. Bu tür davranışlar hem İslam dini açısından hem insani değer açısından hoş olmayan davranışlardır.
  • Başkalarının özel hayatlarını araştırmak; herkesin yaşadığı hayat kendini ilgilendirmektedir. Her ne sebeple olursa olsun başkalarının özel hayatına izinsiz müdahale etmek toplum tarafından hoş görülmeyen davranışlar arasındadır.
  • İnsanların birbirine karşı üstünlük yarışına girmesi; insanlar arasındaki riyakarlığı ve kıskaçlığı tetikleyen davranışlardır. İslam dinine göre Müslüman kimselerin mütevazi olması ve öyle davranması gerekmektedir.
  • Başkalarına haset etmek; üzerinde bulunduğumuz dünya geçici bir alemdir. Her canlı bir gün ölümü tadacaktır. Bu nedenle başkalarına haset etmek kin beslemek ziyan olmaktan başka bir işe yaramamaktadır.
  • İnsanların birbirine sırt çevirmesi; dünya üzerinde insanlar iyi ya da kötü durumlar içinde bulunabilmektedir. Bu tür durumlarda, insanların zor durumda olan kişilere sırt çevirmeden sahip çıkması gerekmektedir.

Gerçekten insanlar birbirlerine kardeş gibi hoşgörülü davrandığı sürece birlik sağlanmaktadır. Bu nedenle kişilerin davranışlarına ve konuşmalarına dikkat etmesi gerekmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER